Drone ile hücresel bağlantı kurulacak

0

Drone ile hücresel

Drone ile hücresel bağlantı, kasırga felaketi yaşayan Porto Riko’da devreye giriyor. Daha çok teslimatta yaptığı görevlerle bildiğimiz drone’lar, artık hücresel bağlantılarda da kullanılacak.

Drone ile hücresel bağlantı

20 Eylül’de Porto Riko’nun enerji altyapısını yıkan Maria Kasırgası’nın ardından bölgeye yardım amaçlı yenilikçi teknolojiler gönderilmeye devam ediliyor. Daha önce Tesla felaket bölgesinde enerji ihtiyacını karşılamak için pil paketleri göndereceğini duyurmuştu. Google ise Project Loon ile bölgedeki acil internet ihtiyacının sağlanacağını açıklamıştı. Bu kez ise bölgeye yardım için drone ile hücresel bağlantı sağlanacak. Özel olarak tasarlanan drone’lar bir nevi baz istasyonu görevi görecek.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), dronların, Porto Riko’da felaketten etkilenen bölgelerde drone’ların baz istasyonu kuleleri gibi görev yapmasını onayladı. Bölgede acil çevrimiçi haberleşmenin sağlanması için Cell on Wings denilen yöntem kullanılacak. Drone’lar küçük bir hücre ve anten taşıyorlar. Güç ve fiber veri bağlantısı için fiziksel olarak zemine bağlı kalıyorlar. Bu drone’lar metin, çağrı ve veri aktarımı için uydulara bağlanarak çalışıyorlar. 90 metreye kadar yükselebilen drone’lar 40 km’lik bir alanda şebeke bağlantısı sağlayabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>