Drone ile koronavirüs testi yapılacak

0

Drone ile koronavirüs

Avustralya merkezli yürütülen bir proje kapsamında drone ile koronavirüs testi yapılmaya başlanacak. Böylelikle kalabalıklar için genel bir tarama yapılabilecek.

Drone ile koronovirüs testi için ilk adım

Tüm dünyada tehlikeli boyutlara ulaşan koronavirüs salgını için Dünya Sağlık Örgütü çok sayıda test yapılmasını öneriyor. Avustralya merkezli Pandemic Drone isimli projeyle bu alanda yeni bir adım atılacak.

Pandemic Drone isimli projeyle, Güney Avusturalya Üniversitesi ve Draganfly Inc. şirketi işbirliği yapıyor. Projenin temel hedefinde ise drone üzerinde bulunan sensörlerle, solunum yolu hastalığı buluan kişilerin tespit edilmesi yer alıyor.

Geliştiriciler Pandemic Drone projesiyle insanların vücut ısılarının, öksürme, burun çekme ve soluk alma verilerini takip edilecek. Böylelikle toplum içinde kişilerin direkt olarak tespit edilmesi sağlanacak.

İlk olarak 2017 yılında grip tarzı rahatsızlıkları tespit etmek için başlatılan bu proje, koronavirüs tehlikesi nedeniyle farklı semptomları da takip edebilecek seviyeye getirildi. Projenin şu an için kesin başarıyla çalışmadığı ancak hızlı müdahaleleri kolaylaştırabileceği belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>