Techinside Google News
Techinside Google News

Drone it dalaşı için pilotlar hazırlanıyor!

Rusya verdiği eğitimlerle drone it dalasi için İHA pilotları yetiştiriyor. Yaklaşık 3.500 pilot ile drone it dalaşı için hazırlıklar yapıyor!

Rusya’nın drone pilotlarını “drone it dalaşı” taktikleri konusunda eğitmeye başladığı bildiriliyor. Duyuru, dronların modern savaşta ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor. Eurasian Times’a göre yaklaşık 3.500 birinci şahıs görüş (FPV) insansız hava aracı (İHA) pilotu eğitilecek. Eğitim esas olarak “helikopter tipi” drone’lara odaklanıyor.

Drone it dalaşı için eğitim programı

Vasily Margelov taburunun İHA biriminin komutanı Gordes çağrı işaretiyle, eğitim programının artık drone it dalaşlarını simüle etmek için özel olarak tasarlanmış egzersizleri içerdiğini duyurdu. TASS, eğitim programına ilişkin: “Eğitim programında [helikopterler arası hava muharebelerini yürütmek için] öyle anlar var ki, bu konuya dikkat ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

- Advertisement -

Drone it dalaşları son yıllarda Ukrayna gibi savaş alanlarında giderek büyüyen bir olgu haline geldi. Örneğin, 2022 yılının Kasım ayında, Ukraynalı bir insansız hava aracının bir Rus insansız hava aracıyla karşı karşıya geldiği ve galip geldiği görüntüler yayınlanmıştı. Her ne kadar eski zamanların it dalaşları kadar gösterişli olmasa da, bu tür etkileşimler drone’ların savaş alanında kullanımında ilginç bir gelişme gösteriyor.

İHA operatörlerinin eğitim süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiyor ve Gordes’e göre motivasyon ve başlangıç eğitimi, drone operatörlerinin savaş durumlarına hazır olma durumlarını şekillendirmede çok önemli rol oynuyor. Helikopterlerin kullanıldığı hava muharebe tatbikatlarının kullanılması, drone teknolojisi ve uzmanlığı alanında Rusya ile Ukrayna arasında süregelen rekabetin altını çiziyor. İki ülke arasındaki çatışma, dronların ön cephelere konuşlandırılmasında önemli bir artış gördü.

Rusya Savunma Bakanlığı, özel bir askeri operasyon kapsamında 3.500’den fazla drone operatörüne birinci şahıs görüş (FPV) eğitimi verdiklerini bildirdi. Bu sayıya 1.700’den fazla drone ekibi de dahil ve bu da Rus ordusunda drone eğitimine yapılan önemli yatırımı gösteriyor.

Değişen savaş alanı dinamiklerine uyum sağlamak ve drone yeteneklerini geliştirmek için Rus ordusu, FPV drone’ları, elektronik savaş ekipmanlarını ve gelişmiş uçak silahlarını kullanarak pratik yapmak için özel eğitim alanları ve merkezleri kurdu. Hem Rusya hem de Ukrayna giderek daha fazla insansız hava araçlarına bağımlı hale geldiğinden, çatışmanın sonucu İHA taktikleri ve teknolojisindeki ustalığa bağlı olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir