Drone ve robotlar endüstriyel kontrolde kullanılıyor

0

Yapay zeka ve robotik alanındaki gelişmeler makinelerin boru hatlarını, enerji hatlarını ve ulaşım sistemlerini özerk olarak denetlemesini mümkün hale getiriyor. Boston merkezli GE kuruluşu olan Avitas Systems boru hatları, enerji hatları ve ulaşım sistemleri gibi yapılarda denetimi otomatikleştirmek için drone’lar ve robotlar kullanıyor.

Şirket, kontrol süreci ve toplanan verilerdeki anormallikleri otomatik olarak tespit etmek için Nvidia’nın hazır makine öğrenme teknolojisini kullanıyor. Üretim noktalarındaki ve ofislerdeki işlerin otomasyonu konusunda çok fazla endişe yaşanırken, rutin güvenlik kontrol süreci yapay zekanın etkisi altına girecek alanlardan biri oluyor.

Kespry, Flyability ve CyPhy gibi çeşitli şirketler maden izleme, rüzgar türbinlerini kontrol etme ve bina sigorta taleplerini değerlendirmeye yönelik hava sistemi hizmetleri sunuyor ve sürecin daha da otomatikleşmesi için gereken teknoloji erişilebilir hale geliyor. Nvidia’nın sistemi, derin öğrenme veri kalıplarını tanımak için çok büyük bir simüle sinir ağı eğitimi ve özellikle görüntü işleme için iyi olduğu kanıtlanmış bir yaklaşım kullanıyor.

Avitas’ın kurucusu Alex Tepper, şirketin teçhizatları incelemek için büyük bir maddi yükün altına girdiğini belirtiyor. Bu incelemelerde genellikle teknik ekip, uzak bölgelere gitmek zorunda kalıyor. Bu alanlara teknik ekip göndermek yerine, bir drone veya robot ile birçok kez görüntü toplamak sistemin güvenli ve ucuz bir şekilde izlenmesini sağlıyor. Bu tür bir yaklaşım, bir rafineri için 1 milyon dolarlık denetim masraflarını ortadan kaldırabilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>