Drone ve akıllı telefonlar sıtmaya karşı kullanılacak

0

Drone ve akıllı telefonlar

Drone ve akıllı telefonlar sıtma taşıyan sineklerin yaşadığı bölgelerin temizlenmesinde görev yapacak. Böylelikle hastalığın bulaşma riskinin azaltılması amaçlanıyor.

Drone ve akıllı telefonlar ile keşif

Sıtma ile savaşta önemli gelişme kaydedilmiş olsa da sıradan yöntemlere alternatif geliştirilmesi gerekiyor. Çünkü anti-larval spreyler hem pahalı hem de zaman alıyor. Wales ‘Aberystwyth Üniversitesi ve Tanzanya’nın Zanzibar Sıtma Redafi Programı arasında yapılan ortaklık tam da bu konuda yardımcı olacak. Sıtma bölgelerini araştırmak ve sıtma taşıyan sivrisineklerin üreyebileceği suyla yüklü alanları belirlemek için dronları kullanan bir girişim üzerinde ortaklık kuruldu.

DJI Phantom 3 model drone 20 dakika içinde büyük bir pirinç tarlasını tarayabilir ve veriler sadece birkaç saatte işlenebilir. Sorunlu bölgeleri saatler içinde keşfedebilir veanti-larval sıvılar püskürterek üremenin başlamasını önlenebilir.

Geliştiricilerin sıradaki hedefi ise hem alınan görüntüyü hem de püskürtme işlemini kullanıcının telefonuna bildirmek olacak. Böylelikle

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>