Dronelar ile 5G bağlantısı sağlanacak

0

dronelar ile 5G

Birleşik Krallık’ta yürütülen proje kapsamında dronelar ile 5G bağlantısı sağlanacak. Bunun için 60 droneluk filo kullanılacak.

Dronelar ile 5G projesi

4G’den 5G’ye geçişi artık net bir şekilde konuşmaya başladığımız bu dönemde, yenilikçi projeler de karşımıza çıkıyor. Özellikle de 5G bağlantısının nasıl sunulacağına yönelik girişimler dikkat çekiyor.

Günümüzde yüksek irtifalı balonlarla internet sağlayan projeler üzerinde çalışılırken, Birleşik Krallık merkezli iki şirket ilginç bir projeye imza atacak. ZDnet tarafından paylaşılan bilgilere göre, dronelar yaklaşık 20 bin metrelik irtifada 5G sinyallerinin yönlendirilmesi için görev yapacak. Bunun için 60 droneluk bir filo kullanılacak. Ayrıca Birleşik Krallık’ta bu dronelar ile 100 Gbps’dan daha yüksek bağlantı hızı sağlanabilecek.

Her bir drone yaklaşık 140 km’lik çaptaki alanı kapayacak. Her bir drone’nun 140 kg’lık taşıma kapasitenin bulunması bekleniyor. Ayrıca sistem tamamen çalışır hale gelirse 500 milyondan fazla kişiye bağlantı sağlanabileceği belirtiliyor. Ayrıca son günlerde 5G istasyonlarına saldırıların gerçekleştiği de düşünüldüğünde, bu saldırıların önüne geçilmiş olacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>