Dronelerin ticari dünyada yeri nasıl olacak?

0

2017 yılına dair yapılan piyasa analizlerinde drone pazarının 6 milyon dolara çıkabileceği belirtildi. Şu anda özellikle ticari alanda daha fazla yer alması beklenen droneler, böylece daha büyük bir pazara ulaşmayı başaracak.

Gartner tarafından yapılan araştırmalarda 3 milyar dronenin 2017’de 6 milyar doların üzerinde gelir yaratacağı özellikle vurgulanırken, bu gelir seviyesi ile birlikte markalar da droneler üzerinden iyi bir gelir elde etme imkanı sağlayacak.

Pazar araştırmalarında drone kullanımlarına yönelik de detaylar paylaşılırken, Gartner’a göre, 2017’de yaklaşık 3 milyon droneden yaklaşık 174 bini ticari amaçlı kullanılacak. Gelir açısından sadece ticari droneler 2.36 milyar dolarlık bir Pazar yaratacak. Kişisel kullanımlar için 3.69 milyar dolar da hesaba katıldığında rakamlar 2017 için oldukça büyüyecek.

Drone Pazarı İçin 2020 Tahminleri Neler?

Gartner’e göre 2020’ye gelindiğinde, drone Pazar hacmi 11,2 milyar doları geçemeyecek. Şu anda cihazlar daha çok eğlence ve fotoğrafçılık alanında kullanılırken, önümüzdeki dönemlerde 3D haritalama ve modelleme özellikleri ile cihazların daha da geliştirilmesi ve daha fazla ticari pazarlara girmesi bekleniyor.

Gartner’in raporuna göre dikkat çeken noktalar ise şöyle;

  • Tarım sektörü drone kullanımı için yavaş büyüyen endüstriler arasında. Tarımın 2020’ye kadar ticari pazarın yaklaşık yüzde 7’sini alması bekleniyor.
  • Teslimat için kullanılan cihazlar düzenleme ve lojistik tarafından engellenecek ve bu nedenle de 2020’ye kadar ticari pazarın sadece yüzde 1’ini alabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>