Dronet algoritması ile güvenli uçuş

0

Dronet algoritması

Dronet algoritması, droneların şehir içinde güvenli bir şekilde özerk olarak hareket ederek görevlerini yerine getirmesini sağlayabilecek. Dronet algoritması GPS’lere kıyasla daha net sonuçlar veriyor.

Dronet algoritması GPS’ten daha güvenli

Uzun binaların oluşturduğu parazitlerden dolayı dronelar için şehir içinde gezinmek, tek başına GPS ile mümkün değildir. Zürih Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ve Ulusal Araştırma Uzmanlığı Merkezi (NCCR Robotics) bu sorunun üstesinden gelmek için yeni bir algoritma geliştirdi. Dronet isimli algoritma, drone kamerasıyla çekilen giriş görüntülerini kullanıyor.

DroNet, statik ve dinamik engelleri tanır ve bunlara çarpmamak için yavaşlayabiliyor. Yüksek maliyetli sensörler yerine kameraların kullanılması droneların daha makul fiyatlar ve daha güvenli bir taşımacılık amaçlı piyasaya sürülmesini sağlayabilir. Çevredeki arabalardan ve bisikletlerden veri toplayan ekip, onları taklit ederek test uçağını güvenlik kurallarına uymayı öğrendi. Geliştiriciler bunun tam olarak çocuk-ebeveyn ilişkisine benzediğini söylüyor. GPS yerine kullanılabilecek bu teknolojinin, Amazon gibi şirketlerin önünü açabileceği öngörülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>