Techinside Google News
Techinside Google News

Dronların korkulu rüyası gerçek olacak

Fractl adını verilen ve "insansız hava araçlarını (İHA) benzeri görülmemiş bir isabetle düşürebilen" ilk lazer silahını başarıyla test etti.
- Advertisement -

Avustralya Savunma Kuvvetleri, yeni geliştirdiği taşınabilir lazer silahı Fractl ile dikkatleri üzerine çekiyor. Fractlçeliği yakabilecek kadar güçlü ışınlara sahip olup, aynı zamanda son derece küçük hedefleri imha edebilme yeteneğine sahip. Avustralya Savunma Kuvvetleri tarafından bir poligonda test edilen bu yenilikçi silah, insansız hava araçları (İHA) gibi hedefleri benzeri görülmemiş bir isabetle vurabiliyor.

Dronların korkulu rüyası Dronların korkulu rüyası Fractl‘ın en dikkat çekici özelliklerinden biri, 1 kilometreye kadar etkili menzili ve kullanıcı dostu olması. Sessiz bir sistem olan Fractl, sadece birkaç dakika içinde askerlere kullanımının öğretilebileceği belirtiliyor. Silahın çalışma prensibi, bilgisayar yazılımı tarafından İHA‘nın takibi yapıldıktan sonra kullanıcı tarafından sadece bir düğmeye basılarak müdahale edilmesini sağlıyor. Ayrıca ekran aracılığıyla hedeflenen İHA‘nın hangi bölgesinin vurulacağı seçilebiliyor ve İHA‘daki kamera ve pervanenin devre dışı bırakılması birkaç saniye içinde gerçekleştirilebiliyor.

AIM Defence tarafından geliştirilen Fractl, dünyanın en gelişmiş takip ve optik sistemini kullanıyor ve saatte 100 km hızla hareket eden, 1 kilometre uzaklıktaki hedefleri nokta hassasiyetiyle vurabiliyor. Taşınabilir bir yapıda olmasına rağmen, enerjisini bataryaların yanı sıra AC güç seçenekleriyle de karşılayabilen Fractl‘ın sahadaki ağırlığı yaklaşık 50 kilogram olarak belirtiliyor.

AIM Defence yetkilileri, Fractl‘ın diğer benzer sistemlere göre onda bir boyutta ve maliyette olduğunu vurgulayarak, drone hava savunması için ideal çözüm olduğunu ifade ediyor. Yapılan testlerde, 500 metre uzaklıktan bir İHA‘nın başarılı bir şekilde düşürüldüğü gösterilmiş.

Bu tip taşınabilir ve maliyet etkin lazer silahları, modern savaş alanlarında önemli bir avantaj sağlamakta ve gelecekte savunma teknolojilerinin yönünü belirlemede kritik bir rol oynamaya aday görünmektedir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir