Dropbox artık URL kaydediyor

1

Birden çok cihazla çalışan profesyonellerin en çok zorluk çektiği noktalardan biri, bir cihazla gezindiği web sayfasının linkini, diğer cihazlarında da hızlıca açmak istediğinde, URL’yi diğer cihazlarına gönderme sorunudur.

Bu çok basit ancak acil durumlarda büyük sorun çıkarabilen ihtiyaç nedeniyle kullanıcılar URL adresini bazen kendine e-posta atmayı seçebiliyor, bazen Facebook veya Twitter gibi sosyal medya hesaplarından yine kendine mesaj atabiliyor veya Evernote gibi bulut üzerinde çalışan bir not deferi/ajanda uygulaması kullanıyorlarsa adresi bu uygulamaya kaydedip sonra diğer cihazdan aynı uygulamayı açarak, ilgili notu bularak kayıt edilen URL’yi tıklamayı seçebiliyorlar. Ancak tüm bu yöntemlerin kendine has sakıncaları bulunabiliyor. e-posta atmak veya almak durumun aciliyetine göre yavaş kalabiliyor, iş arkadaşlarıyla bir toplantı esnasında Facebook veya Twitter gibi özel hesapların mesaj kutularını arkadaşların yanında açmak, bazı özel mesajlaşmaların ortaya çıkması riskini taşıyabiliyor, keza e-posta veya Evernote gibi uygulamalar da aynı mahremiyet riskini barındırıyor.

Dropbox şimdi bu problemi çözmek üzere, URL paylaşım hizmetini devreye soktu. Buna göre, kullanıcılar bir URL adresini Dropbox uygulamasının içine sürüklediğinde, aynı adres diğer cihazlarında da beliriyor. Üstelik Dropbox hesabınızı başkalarının yanında açtığınızda, klasörlenmiş veriler, özel/mahrem bilgilerinizin yanınızdaki insanlar tarafından görülmesi riskini de ortadan kaldırıyor. Kaldı ki, çoğu zaman iş arkadaşları ortak Dropbox klasörleri üzerinden proje yürütebiliyor. Bu durumda URL’yi ortak klasörlerin içine taşımak, aynı URL’ye, diğer iş arkadaşlarının da kolayca erişmesini sağlıyor.

Yeni özelliğin iş dünyasında, toplantılarda, proje buluşmalarında çok popüler olması bekleniyor.

 

Yorumlar

  1. Gösterilen bir kaynak yok, nasıl uygulanabileceği yok, detaylı bilgi için bir bakınız vermek yok. Bir video ile desteklemek de yok. Upgrade mi istiyor, daha sonra mı eklenecek, sadece business plan’de mi var öyle bir bilgi de yok. Haberiniz yüzünden 1 saattir URL kaydetmeye çalışıyorum ama başaramıyorum. Haberi bulup çevirip çakmayın artık. Biraz özveri biraz özgünlük size de fayda sağlar bize de.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>