Dropbox dosyalarını Facebook Messenger ile paylaşın

0

Facebook’un ofis çevrelerine gözünü diktiğini gösteren bir başka güncelleme de anlık mesajlaşma uygulaması Messenger için yayınlandı. Mobil dünyanın en popüler uygulamasında sohbet eden son kullanıcılar ve profesyonel iş çevreleri, kademeli olarak yayınlanan bu güncellemeyi akıllı telefonlarına aldıktan sonra herhangi bir sohbet esnasında Dropbox üzerinden birbirine dosya gönderip alabiliyor.

Arka planında bir bulut entegrasyonu barındıran bu yeni özelliği kullanmak için sohbetteki her iki tarafın da akıllı telefondan görüşüyor olması, Dropbox ve (haliyle) Messenger kullanıcısı olmaları gerekiyor. Masaüstü bilgisayarlarda web üzerinden yapılan görüşmelerde dosya gönderimi mümkün olduğu için bu bir yenilik sayılmazdı muhtemelen.

Facebook Messenger ile Dropbox nasıl kullanılıyor?

Akıllı telefonlarda Dropbox alanındaki dosyaları paylaşmak için çeşitli uygulamalar bulunuyor. Ancak Facebook’un sunduğu destek, bir milyarın üzerinde dev bir kullanıcı ağına hitap etmesiyle önem taşıyor. Dropbox böylece ilk kez “mainstream” oluyor. Dosya paylaşımının daha yaygın olduğu ofis çevrelerinde çoğunlukla Messenger gibi servislerin engelli olmasına karşın, BYOD trendiyle birlikte mobil cihazlarda bu kısıtlamanın daha zor uygulanması telefon üzerinden erişimi herkes için kolaylaştırıyor.

Özelliği kullanmak için, Android ya da iOS cihazınızda Messenger üzerinden biriyle sohbet ederken, ek uygulamaların bulunduğu “Daha Fazla” tuşuna (Beğen tuşunun hemen solundaki) tıklayarak yeni Dropbox seçeneğine gelmeniz yeterli. Buradan Dropbox klasöründeki resim, video ve metin dosyalarını seçebilirsiniz.

Facebook’un Dropbox alanından paylaşım özelliğini kademeli olarak yayınladığını da hatırlatmakta fayda var. Henüz bu güncellemeyi almadıysanız, birkaç gün içinde uygulamanın “Daha Fazla” menüsünü yeniden kontrol edin.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>