Techinside Google News
Techinside Google News

Dropbox işten çıkarma kararını açıkladı

Dropbox CEO'su Drew Houston yaklaşık 500 personelini, yani eşdeğer işgücünün yüzde 16'sını azaltmayı planladığını duyurdu.

Dropbox işten çıkarma kararını duyurdu. Şirket mevcut personelinin yüzde 16’sını azaltmayı planlıyor.

Dropbox, yaklaşık 500 personelini yani eşdeğer işgücünün yüzde 16’sını azaltmayı planladığını duyurdu. CEO Drew Houston yaptığı açıklamada, şirketin işten çıkarma turunun arkasındaki mantığı özetledi. Yavaş büyüme ve ekonomik ters rüzgarların “müşterilerimiz ve iş dünyası üzerinde baskı oluşturduğuna” dikkat çekti.

- Advertisement -

Yapay zeka alanındaki son gelişmeler önemli rol oynadı

Personel çıkarma kararında ekonomik faktörler rol oynamış olsa da Houston, yapay zeka alanındaki son gelişmelerin de önemli bir rol oynadığını söyledi.  Görünüşe göre şirket, personel sayısını azaltarak, şirketin son aylarda yükselişe geçtiği yapay zeka destekli ürünlerin geliştirilmesine odaklanabilecek.

Houston: “Yıllardır yapay zekanın bize yeni süper güçler vereceğine ve bilgi işini tamamen değiştireceğine inandık. Ve bu yılki ürün portföyümüzün de göstereceği gibi, uzun süredir bu geleceğe doğru ilerliyoruz” dedi. Houston, üretken yapay zeka ürünlerinin ivmesinin “herhangi birimizin tahmin edebileceğinden daha hızlı” ortaya çıktığını ve Dropbox’ın temel hizmet tekliflerinde yapay zeka kullanımını keşfeden rakiplerine ayak uydurmaya çalıştığını söyledi.

En önemlisi, bunun, şirketin yapay zeka ve erken aşama ürün geliştirmeyi kapsayan becerilere sahip personeli çekmeye yoğun bir şekilde odaklanacağı anlamına geldiğini belirtti. Dropbox‘ın personel çıkarma kararı, yapay zekanın küresel iş piyasası üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin artan endişelerin olduğu bir dönemde geldi.

Son altı ayda ChatGPT gibi üretici yapay zeka ürünlerinin hız kazanması, şirketler yapay zeka platformlarını entegre etmeye ve süreçleri kolaylaştırmaya çalışırken insan işçilerin risk altında olabileceğine dair uyarılara yol açtı. Goldman Sachs’ın yakın tarihli bir araştırması, dünya çapında 300 milyon kadar işin otomasyon nedeniyle kaybedilebileceğini öne sürüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir