Dropbox kurumsala dönüyor

0

dropbox-1Bulut depolama servisleri arasında büyük bir rekabet yaşanıyor. Apple iCloud, Google Drive, Microsoft OneDrive, Box, Dropbox ve Hightail gibi ünl servisler, daha fazla kullanıcı kazanmak ve daha fazla kazanç sağlamak için saldırgan kampanyalar düzenliyorlar.

Apple, Google ve Microsoft, sahip oldukları kullanıcı tabanı nedeniyle biraz daha rahatlar çünkü işletim sistemlerini ve uygulamalarını otomatik olarak kendi bulut depolama sistemlerine bağlayarak, her kullanıcılarını yine otomatik olarak bulut servislerine de entegre ediyorlar.

Ancak Dropbox, kelimenin tam anlamıyla tırnağıyla kazıyarak kendine pazar payı açıyor. Dropbox, geçtiğimiz dönemde, kullanıcılarını daha fazla memnun etmek için farklı kampanyalarla ekstra depolama alanı hediye etmiş ve bu sayede adını da duyurmayı başarmıştı.

Dropbox’ın yeni hedefi ise kurumsal pazarda en büyük oyunculardan biri olmak. Büyük kurumların, sadece ücretsiz hesaplarla yetinemediğini ve ücretli depolama alanları da satın almak durumunda kaldığını bilen Dropbox, bu sayede gelirlerini arttırmayı hedefliyor.

Dropbox’ın Temmuz 2015 itibariyle 400 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam, onun değerini milyarlarca dolara taşıyor.

Bulut servisi, kişisel kullanıcıların ücretli plana geçmek istemesi halinde Dropbox Pro aboneliği sunuyor ve aylık 10 dolar ücret alıyor. Ancak kurumsal müşteriler için Dropbox Business servisini barındırıyor. Business planında en az 5 kullanıcılık hesap açılması gerekiyor ve her hesabın yıllık 150 dolarlık ücreti bulunuyor. Yani minimum ücret, şirket başına yıllık 750 dolara geliyor.

Business servisinde kullanıcılar birbirinin dropbox kutusuna dosya gönderip alabiliyor, yine kullanıcıların iş yerindeki ve evlerindeki PC veya MAC sistemlerine şirketce erişim sağlanabiliyor, yöneticiler tüm diğer kullanıcıların hangi bilgisayarlara, hangi dosyalara, hangi klasörlere erişebileceğini detaylıca kontrol edebiliyor.

Dropbox’ın, Business planını geliştirmek için giriştiği yeni hamle, özellikle KOBİ’lerde büyük ilgi görecek gibi görünüyor. Orta ölçekli şirketlerde binlerce lirayı bulan dosya sunucusu barındırma/bakım ve personel masrafları yerine, şirketlerin Dropbox’a yönelerek dosyalarını bulutta barındırmaya başladığına şahit olacağız.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>