Dubai drone taksileri test etmeye başladı

1

Teknoloji alanında önder ülke olmaya odaklanan ve hatta Mars’a gitmek üzere plan da açıklayan Dubai şimdi de drone taksileri resmen hizmete sokmak için testlere başladı.

Yıl içinde drone taksileri, büyük gökdelenlerin çatısındaki restoranlara müşteri indirip çıkarmak için kullanmaya izin vereceğini açıklayan Dubai yönetimi şimdi drone taksilerin tüm şehirde yaygınca kullanımına da seçenekler içinde aldığını ve araçların testine başladığını açıkladı.

İki koltuklu ve otonom drone’lar şehirdeki geniş meydanlarda yer alacak istasyonlardan veya gökdelenlerin tepesindeki pistlerden yolcuları alarak benzer alanlara indirebilecek. Dubai yönetimi şimdilik bu araçların yaygın kullanıma girmesi için 5 senelik bir test sürecini öngürüyorlar. Ancak testler başarıyla ilerlerse Dubai’de şehir içi ulaşımda drone’ların kullanıldığını daha çabuk görebiliriz.

Öte yandan, farklı drone şirketleri şehirde test yapmak için hazırlıklarını tamamladı. Bir Alman şirketi Almanya’daki başarılı testlerinden sonra şimdi drone’larını Dubai’de uçurmak için başvuru yaptı. Çinli eHang  firması ise Dubai’deki testleri için bir drone taksi filosu kurmayı planlıyordu ancak şimdilik testlerini ertelediğini açıkladı.

Yorumlar

  1. Drona lar cogalinca hava kontrol sistemi gelmesi gerek. Bu tur cihazlarin yayginlasmasi pek cok problemi de beraberinde getiriyor. Ornegin; gurultu, havada kus, ari vb canlilarin sesten korkmalari ve kacmalari,… Yani karsiyim ben bu ise.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>