Dünya ekonomisinde bu hafta dikkat çeken 10 şey

0

Amerikan Dow Jones endeksi 20,000’e yaklaşıyor. Dow Jones endeksi, salı günü %0.5 değer kazanarak günü 19,974.62’yle tamamladı.

Tam petrol varil fiyatları, temmuz 2015’ten beri en yüksek fiyata doğru tırmanıyor. WTI(West Texas Intermediate) ham petrol varil fiyatı, ham petrol stoklarının Doğu Zaman Dilimiyle 10.30’da açıklanmasından önce %0.6 yükselerek 53.63 dolardan işlem görüyor.

Dünyanın en eski bankasının nakit rezervleri tükeniyor. İtalyan bankası Monte Paschi, yatırımcıların tahmin ettiğinden 11 ay önce nakit rezervlerinin tükeneceği konusunda kamuoyunu uyardı.

Blackstone grubu, büyük miktarlarda yatırım yapılan hedge fonu (olası riskler ve zararları en aza indirmek için yapılan yatırım) Senfina’yı devre dışı bırakıyor. Senfina, içlerinde yöneticilerin en iyi fikirlerinin de bulunduğu ana yatırım kaynağında, %24 değer kaybederek tarihindeki en büyük kaybı gördü.

Tesla kredi limitini arttırdı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Bloomberg’e göre kredi limitini 500 milyon dolar arttırdı. Tesla’nın kredi limiti arttırımından sonra kullanabileceği kredi miktarı, 1.8 milyar dolara ulaştı.

Nike hisseleri artışta

Spor ayakkabısı devinin satışları, döviz kurunun etkisinin bağımsız olarak %8 yükselerek 8.2 milyar dolara çıktı. Nike, hisse başına 50 cent kazanarak, analistlerin öngördüğü 43 centi geçti.

FedEx hisseleri düşüşte

Wall Street, küresel lojistik şirketinin hisse başına kazancının 2.91 doların oldukça aşağısında olmasını bekliyordu, çünkü şirketin yan kuruluşu FedEx Ground’un büyümesi masraflarda artışa yol açmıştı. Sonuç olarak FedEx hisse başına 2.80 dolar kazandı.

Dünya borsalarının durumu oldukça karışık. Çin’in SSE endeksi, Asya’da %1.1 değer kazanırken, Fransız CAC endeksi, Avrupa’da %0.5 değer kaybetti.

Kazanç raporları ortaya çıkıyor. Bed Bath & Beyond ve Micron Technology finansal raporları borsa kapandıktan sonra bildiren şirketlerden.

Amerikan ekonomisinde, çok büyük bir değişiklik yok. Mevcut ev satışları Doğu Saat Dilimiyle saat 10’da açıklanacak. Amerikan 10 yıllık devlet tahvilleri, %2.55 ile az değişti.

Dünya ekonomisini takip etmek için techinside.com’u takip etmeye devam edin.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>