Techinside Google News
Techinside Google News

Dünya elektrikli arabalara hazır mı?

Southwest Araştırma Enstitüsü'nün baş mühendisi Graham Conway, elektrikli araçların ICE arabalarından daha az çevre dostu olduğunu iddia ediyor.
- Advertisement -

Southwest Araştırma Enstitüsü’nün baş mühendisi Graham Conway, elektrikli araçların ICE arabalarından daha az çevre dostu olduğunu iddia ediyor.

Elektrikli otomobil için maksimum potansiyele yakın değiliz. Conway, önümüzdeki yirmi veya otuz yıl boyunca hibrit yaklaşımın daha iyi olabileceğini iddia ediyor. (En azından ekosistemin elektrikli araçları daha az yeşil yapan kısımlarını düzeltene kadar)

Conway’in belirttiği gibi, elektrikli arabalar bizi öldürmeden süresiz olarak kapalı bir odada çalıştırılabilir ve kesinlikle daha çevrecidir. Ancak, üç büyük zayıflıkları var.

Birincisi, 1900’lerin başında pil geliştirmede neredeyse tamamen çöküş nedeniyle, pil teknolojisi aksi halde olacağı yerde değil. Lityum İyon, dinamitin enerji yoğunluğunun üçte birine sahiptir, normal konfigürasyon, soğutulması zor olan küçük AA pil benzeri hücrelerdedir ve pil alev alırsa, onu söndürmek çok zordur. Ayrıca, Conway’in belirttiği gibi, bu pilleri inşa etmek yeşil bir süreçten uzaktır ve madde kirleticidir.  yani pillerin yeraltı suyu kontaminasyonunu önlemek için geri dönüştürülmesi gerekir.

İkinci zayıflık, büyük ölçüde kripto para madencileri için dünyanın herhangi bir elektrik gücü boşluğuna sahip olmaması ve elektrik şebekelerinin en yüksek üretim kapasitesinin çok sık eski, kirli ve neredeyse modası geçmiş üretim tesislerinden gelmesidir. Üçüncü ve son olarak, büyük bir elektrikli araba akışını idare etmek için yeterli trafo kapasitesine sahip değiliz. Örneğin, merkezi bazı birçok yerleşim yerinde çok sayıda aracı şarj etmeye çalıştığımızda trafo doluluk oranları buna izin vermeyecektir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir