İstanbul da listede! Dünyada en fazla güvenlik kamerasına sahip olan şehir hangisi?

0

En çok güvenlik kamerası hangi şehirde

Teknolojinin kullanımı ile ilgili çeşitli araştırmalar yapan Comparitech, “Dünyada en çok güvenlik kamerası hangi şehirde?” sorusunu yanıtladı. Bu konu için bir liste hazırlayan araştirma şirketi, İstanbul’a da yer verdi. Söz konusu raporda hangi şehirler bulunuyor?

En çok güvenlik kamerası hangi şehirde?

Türkçesi “kapalı devre televizyon” olan CCTV, tehlikeli bölgeleri kontrol etmeyi ve bir şehir içerisindeki diğer hareketlenmeleri izlemeyi sağlayan güvenlik kamerası sistemi olarak hizmet veriyor. Bu sistemin sağladığı görüntüler dijital ortamlarda depolanabiliyor.

Son yıllarda yüz tanıma teknolojisinin geliştirilmesi sayesinde devletlerin CCTV’ye duyduğu ilgi arttı. Zira hem kamu kurumlarının hem de özel kuruluşların güvenliği artık CCTV tarafından sağlanıyor. Comparitech, hangi şehirlerin ne kadar sıklıkta güvenlik kamerası kullandığını analiz etti.

En çok güvenlik kamerası hangi şehirde

İstanbul’un da bulunduğu listede 50 adet şehir bulunuyor. Güvenlik kameraları aracılığı ile dünyanın en çok korunan 50 şehri aşağıda yer alıyor. Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul kaçıncı sırada?

En yoğun şekilde korunanlar: 1 – 20

Dünyada en çok güvenlik kamerası hangi şehirde

Şehir – ülke – kamera sayısı – nüfus – 1000 kişi başına düşen kamera sayısı ve suç oranı sıralaması formatı ile bu listede Çin’in baskın olduğunu görüyoruz. Comparitech, “En çok güvenlik kamerası hangi şehirde?” sorusuna Çin’in Taiyuan şehrini birinci sıraya koyarak cevap vermiş.

Bu şehirde 465.255 adet CCTV kamerası bulunuyor. 3.891.127 kişinin yaşadığı Taiyuan’de 1000 kişiye düşen kamera sayısı yaklaşık 120 adet. Son olarak bu şehrin suç endeksi 51.47.

İlk 20 listesinde bulunan şehirlerden 18 tanesi Çin’e ait. İngiltere’nin başkenti Londra’nın üçüncü sırada bulunması dikkat çekiyor. Kendisinin 627.727 adet kamera ile korunduğunu görüyoruz.

En çok güvenlik kamerası hangi şehirde: 21 – 40

Güvenlik kamerası

21. sıra – 40. sıra aralığına baktığımızda Hindistan’ın Chennai şehri göze çarpıyor. 280 bin adet kamera ile korunan bu şehirde yaklaşık 11 milyon kişi yaşıyor. Dünyaca ünlü olan Sydney, Delhi, St. Petersburg ve Bağdat gibi şehirler de bu listede kendisine yer buldu.

İstanbul da var: 41 – 50

Ülkemizin en kalabalık şehri, bu listede 42. sıraya yerleştirildi. 15.190.336 kişiye ev sahipliği yapan istanbul, 109 bin adet kamera ile korunuyor. Kendisinin 1000 kişi başına düşen kamera sayısı 7.18.

Her 1000 kişiye 7 kameranın düştüğü İstanbul; Hong Kong, Los Angeles, Bangkok ve Berlin gibi şehirleri geçmeyi başardı. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>