Techinside Google News
Techinside Google News

Dünyamızı gerçekten değiştirebilecek beş girişim

Popüler olmasına rağmen yararsız olan onca girişim bir yana, dünya için gerçekten bir şeyler yapabilecek girişimlerin beş tanesini paylaşıyoruz.
- Advertisement -

1- Peek

Peek düşük gelirli ülkelerdeki göz sağlığına çığır atlatabilecek bir proje. Küçük bir donanım ile akıllı telefonlara entegre olan sistem, göz hastalıkları konusunda uzman olmayan kişilerin göz muayeneleri yapabilmelerine olanak tanıyor.

Peek

2- Ohoo!

Alternatif bir su şişesi üreten Ohoo, sundukları jelatinimsi kap ile çevreye zararlı plastik şişelerin yerini almayı umuyor.

ohoo

3- Pavegen

Pavegen, adımları enerjiye çevirmeyi amaçlayan bir proje. Geliştirdikleri teknoloji yollardaki ışıklandırmalara enerji sağlayabilir, yön ve reklam işaretleri için kullanılabilir.

Pavegen

4- Plan Bee

İklim değişikliği, hava kirliliği ve zararlı böceklerin zarar verdiği arı kolonileri için geliştirilmiş olan proje, kendi kendini izleyen ve olağandışı bir hastalık, tehlike gördüğünde sahibini uyaran bir arı kovanı olarak tanıtılıyor.

Plan-Bee

5- VIBE

VIBE günümüzde kullanılan normal elektrik devrelerinin yerine dijital veriyi titreşim ile ileten bir arayüz çözümü sunuyor. Böylece örneğin tek bir alüminyum plakadan tam fonksiyonel ve %100 geri dönüştürülebilir bir klavye üretilebiliyor.

VIBE

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. Peek ve Ohoo’yu tehlikeli buldum. Gelişmemiş ülkelerde olumsuz ticaret kolları oluşturacak cinsten. Plan Bee sensör temelli gibi duruyor, yani yeni sayılmaz. Nötr. Vibe’yse mevcut pazarlama/fiyat bandının en tepesine yerleşecek gibi duruyor. Bluetooth, nano alıcı gibi sürekleyen teknolojiler değiller ve zaman gereksiniyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir