Dünyanın en akıllı şehirleri hangileri?

0

dünyanın en akıllı şehirleri

Eden Strateji Enstitüsü tarafından yapılan araştırmayla, dünyanın en akıllı şehirleri listesi oluşturuldu. Dünyanın en akıllı şehirleri listesinde, ilk 3 sıradaki şehirde sürpriz yaşanmadı.

Dünyanın en akıllı şehirleri: Londra, Singapur ve Seul

ONG & ONG Deneyim Tasarımı (OXD) ile ortaklaşa gerçekleştirilen 2018-19 çalışması, 10 vektörde yer alan 140 akıllı şehirden oluştu. Gelecek vizyonu, liderlik, bütçe, teşvikler, destek programları, yetenek hazırlığı, insan odaklı yaklaşım, inovasyon ekosisteminin geliştirilmesi, ‘akıllı’ politikaların uygulanması ve son olarak önceki girişimlerin ve projelerin bir geçmişi incelemeye alındı. Bu parametrelere göre Londa, Singapur ve Seul dünyanın en akıllı ilk 3 şehri olmayı başardı.

New York ve Helsinki 4. ve 5. sırayı tamamladı. İlk 10’u tamamlayan diğer şehirler ise Montreal, Boston, Melbourne, Barcelona ve Şanghay oldu.

PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından hazırlanan farklı bir raporda ise Singapur geleceğin en akıllı şehri olma potansiyeline sahip. Frost & Sullivan’a göre ise akıllı şehirlerin toplam piyasa değeri 2025 yılına kadar 2 trilyon doları aşacak. Analist firmasına göre yapay zeka, kişiselleştirilmiş sağlık hizmetleri, robotik, gelişmiş sürücü destek sistemleri geleceğin akıllı şehirlerinin ana teknolojileri arasında yer alacaktır. Ayrıca gelişmiş ülkelerdeki nüfusun yüzde 80’inden fazlasının 2050 yılında şehirlerde yaşamaya başlayacağını belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>