Dünyanın en büyük 10 endüstriyel yazılım şirketi

0

endüstriyel yazılım

2022, üreticiler için bir dönüm noktası olacak. IoT Analytics’in Industrial Software Landscape 2022–2027 başlıklı sektöre ilişkin son raporuna göre, ortalama bir üretici ilk kez endüstriyel yazılıma endüstriyel otomasyon donanımından (OT donanımı) daha fazla harcama yapacak.

Sadece beş yıl önce, 2017’de endüstriyel yazılım pazarı, donanım merkezli OT pazarından yaklaşık yüzde 40 daha küçüktü, ancak işler hızla değişiyor. Marc Andreessen’in 2011’de “yazılım dünyayı yiyor” demesinden 10 yıl sonra, üretim yazılım tabanlı hale geliyor. Bundan beş yıl sonra endüstriyel yazılım pazarının OT donanım pazarının iki katı büyüklüğünde olacağı tahmin ediliyor.

endüstriyel yazılım
endüstriyel yazılım

Endüstriyel yazılım pazarını yönlendiren faktörlerin başında ise bilgi akışlarının ve verilerin dijitalleştirilmesi, donanımın yazılımlaştırılması/sanallaştırılması, sistem ve süreçlerin entegrasyonu geliyor.

IoT Analytics verilerine göre endüstriyel yazılım alanında ilk sırada yüzde 10,4 Pazar payı ile Microsoft yer alıyor. Onu yüzde 8,3 ile SAP ve yüzde 5,3 ile Siemens takip ediyor. İlk 10 şirketin Pazar paylarınn birbirlerine çok yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>