Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği ihalesi tamamlandı

0

Ekonomik ve çevresel etkilerden dolayı hükümetler fosil yakıt kullanımını azaltarak, yenilenebilir enerjiye yönelmeye devam ediyor. Üstelik sadece yaşadığımız kara parçasında değil, açık deniz rüzgar çiftlikleri ile deniz ve okyanuslarda da enerji üretmek mümkün. Damimarka, dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği projesiyle bu alanda gündeme geldi.

Danimarka açık deniz rüzgar firması DONG Energy, 1.4 GigaWatt (GW) kapasiteli Hornsea 2 rüzgar enerjisi projesi için sözleşme imzaladı. Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği projesini üstlenen DONG Energy, temin edeceği güce ilişkin garantili fiyatın iki yıl önce açık artırmada yapılan ödeneklerden yüzde 50 daha düşük olduğunu ve MegaWatt saat (MWh) başına 57.50 pound olarak belirlendiğini açıkladı.

DONG Energy, şu anda 1.2 GW kapasiteli rüzgar santrali projesi olan Hornsea 1’in inşasına devam ediyor. İhalesi 2014 yılında yapılan bu projeye MegaWatt saat (MWh) başına 140 pound bir fiyat garantisi verilmişti.

DONG Energy, dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği olacak Hornsea 2 projesi ile 2025 yılına kadar ulaşmayı planladığı 11-12 GW’lık kurulu rüzgar kapasitesi hedefine daha da yaklaşacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>