Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar türbini!

0

en büyük açık deniz rüzgar türbini

GE Yenilenebilir Enerji Haliade-X olarak bilinen, dünyanın en büyük açık deniz rüzgar türbini planını açıkladı. Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar türbini 16.000 haneye elektrik sağlayacak.

Haliade-X: En büyük açık deniz rüzgar türbini!

GE, yeni bir planlama ile yenilenebilir enerji alanında dev bir projeye imza atıyor. 12 Megawatt’lık doğrudan tahrik jeneratörü olan Haliade-X, diğer açık deniz rüzgar türbinlerinden yüzde 45 daha fazla enerji üretecek. Her şey planlandığı gibi giderse bu türbin ile yılda 16 GWh elektrik üretilecek. Bu dev proje ile 16.000 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

260 metre uzunluğundaki türbin, üç adet 107 metrelik bıçağa sahip ve 220 metrelik bir rotor ile birlikte çalışıyor. Türbin, şimdiye kadarki en büyük açık deniz rüzgar bıçaklarına sahip olacak.

Geliştiriciler, soğutma teknolojileri, konvertörler, mekanik ve elektrikli bileşenlerin tamamında yükleme koşullarını değerlendirecek. Ayrıca şebeke testi ve tasarım doğrulaması yapacaklar.

İlk komple Haliade-X türbinlerinin 2021 yılında hazır olacağı umuluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>