Techinside Google News
Techinside Google News

Dünyanın en büyük hidrojen santrali Güney Avustralya’da kuruluyor

Güney Avustralya, Whyalla için 593 milyon dolar değerinde dünyanın en büyük yeşil hidrojen tesisi planlanıyor.
- Advertisement -

Güney Avustralya, Whyalla için 593 milyon dolar değerinde dünyanın en büyük yeşil hidrojen tesisi planlanıyor.

Güney Avustralya lokasyonlarındaki 20 milyar dolarlık yenilenebilir enerji projelerinin tesise bağlı olduğu şimdiden kamuoyuna açıklandı. Güney Avustralya’daki düşük enerji talebi ve eyaletler arası ihracat “darboğazları” tümünün geliştirilmesini engelleyeceği için projelerden sadece bir kısmı tamamlanabilecektir. Proje, çevresel faydalarının yanı sıra bölgeye ekonomik faydalar da sağlayacak. İnşaat ve işletme sırasında yüzlerce iş yaratacağı ve yeni altyapının geliştirilmesi ve yeni işletmelerin yaratılması yoluyla yerel ekonomiye destek sağlayacağı tahmin edilmektedir. Projenin 150.000 eve elektrik sağlamaya yetecek kadar 1 GW’a kadar temiz enerji üretmesi ve sera gazı emisyonlarını yılda 1 milyon tona kadar azaltması bekleniyor.

Eyalet hükümeti, Hidrojen İş Planının bir parçası olarak dünyanın en büyük ölçekli hidrojen üretim tesisini kurarak temiz enerji talebini teşvik edecek ve daha fazla yenilenebilir enerji “boru hattının” kilidinin açılmasına izin verecektir. Yeşil hidrojen tesisi, Güney Avustralya’nın temiz enerji geleceğine geçişe yönelik daha geniş stratejisinin bir parçası. Devlet, 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma hedefi belirledi ve bunun gibi projeler, bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olmada çok önemli bir rol oynayacak.

Sonuç olarak, Güney Avustralya’daki dünyanın en büyük yeşil hidrojen tesisi, daha temiz, daha sürdürülebilir bir enerji geleceğine yönelik küresel ilerlemede önemli bir adım. Sadece sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda bölgeye ekonomik faydalar sağlayacak ve diğer ülkelerin takip etmesi için bir örnek oluşturacaktır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir