Dünyanın en büyük otomobil satıcısı kim?

0

Dünyanın en büyük otomobil satıcısı

Dünyanın en büyük otomobil satıcısı olma rekabetinde 2021 çekişmeli geçti. Toyota ve VW çip krizine rağmen yoğun bir çalışma gösterdi.

Toyota dünyanın en büyük otomobil satıcısı oldu

Toyota Motor Co yaptığı açıklamada, araç satışlarının geçen yıl yüzde 10,1 arttığını duyurdu. Bu sayede ikinci yıl üst üste dünyanın en büyük otomobil üreticisi haline getirdiğini ve en yakın rakibi olan Alman Volkswagen AG’nin önüne geçtiğini söyledi.

Otomobil üreticisi, satışların 2021’de bağlı kuruluşlar Daihatsu Motors ve Hino Motors’unkiler de dahil olmak üzere 10,5 milyon araç olduğunu söyledi.

Volkswagen aynı dönemde, 2020’ye göre yüzde 5 daha az satış yaptı ve son 10 yılın en düşük satış rakamlarına ulaştı. Otomobil üreticileri, koronavirüs pandemisi sırasında yarı iletken kıtlığı tedarik zincirlerini kesintiye uğratarak, tüketici elektroniği cihaz üreticileri arasındaki ana bileşen için rekabeti artırdığı için üretimi kısmak zorunda kaldı.

Bununla birlikte, Japon şirket pandemiyi diğer otomobil üreticilerinden daha iyi atlattı. Çünkü kendi iç pazarı Japonya ve Asya’nın bazı bölgeleri Avrupa’dan daha az etkilendi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>