Dünyanın en büyük otonom dronu tanıtıldı

0

dünyanın en büyük otonom dronu

Ravn X isimli dünyanın en büyük otonom dronu, uzaya uydu taşıma görevini yürütecek. Ravn X’in ilk müşterisi ise ABD Uzay Kuvveti olacak.

Dünyanın en büyük otonom dronu: Ravn X

ABD’de ortaya çıkan Aevum isimli girişim, uzaya yönelik yenilikçi çalışmalar yapıyor. Aevum, uzaya gönderilecek uyduları roketler yerine dronlarla taşımayı hedefliyor.

Bunun için de Ravn X isimli bir otonom drone geliştirildi. Otonom drone alanında dünyanın en büyüğü olarak dikkat çeken Ravn X; 24m uzunluğa, 5.5m yüksekliğe ve 18m’lik kanat uzunluğuna sahip. Ağırlığı 24 ton olan Ravn X, dev bir insansız hava aracı diyebiliriz.

Şu anda yüzde 70’lik yeniden kullanılabilirlik oranına sahip olan Ravn X’in ilerleyen dönemde bu oranının yüzde 100’e yakın olacağı belirtiliyor.

Ravn X için Aevum ile ABD Uzay Kuvvetleri arasında 1 milyar dolarlık bir anlaşma imzalanmış durumda. Bu anlamda kapsamında 2021 yılında ASLN-45 uydusu, alçak yörüngeye Ravn X tarafından yerleştirilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>