Techinside Google News
Techinside Google News

Dünyanın En Büyük Teknoloji Şirketleri 2023: Lider Alphabet

Global 2000'e giren dünyanın en büyük teknoloji şirketleri sayısı bu yıl 164'ten 169'a yükseldi.
- Advertisement -

Teknoloji şirketlerinin genel karları azalmaya başlamış olsa da, gelir büyümesi ve yapay zeka vaadi, teknoloji şirketlerinin piyasa değerini artırıyor. Forbes’un yıllık olarak yayımlanan en büyük şirketler listesi Global 2000‘e giren dünyanın en büyük teknoloji şirketleri sayısı bu yıl 164’ten 169’a yükseldi. Bu, 2021’deki rekor 177 kıyaslama noktasından daha az olsa da, listedeki teknoloji şirketleri son 12 ayda toplamda 4,2 trilyon dolar gelir elde etti; bu, bir önceki yıldaki 4 trilyon dolardan ve iki yıl öncesindeki 3,3 trilyon dolardan daha fazla.

Ekonomik belirsizlikler arasında yeni bir lider ortaya çıktı. Teknoloji sıralamasında Apple’ın yedi yıllık egemenliğini sona erdiren Alphabet, küresel listede 4 basamak yükselerek 7. sıraya çıkarak dünyanın en büyük teknoloji şirketi oldu. Alphabet’in hisse senedi hala 2021’deki zirve seviyelerinin yaklaşık %15 altında olsa da, sağlam arama motoru bölümü (hala en büyük gelir kaynağı) ve bulut hizmetlerindeki ivmesi geçen yılın teknoloji ikincisini 282,8 milyar dolarlık rekor satışla destekledi. Hemen ardından Microsoft, küresel sıralamada 3 basamak yükselerek 9. sıraya ve teknoloji sektöründe 2. sıraya yerleşti. Tarihi bir teknoloji devi olan Microsoft’un hisse senetleri bu yıl %40 artış gösterdi ve rekor seviyelere sadece %2 uzaklıkta bulunuyor; bunun büyük ölçüde yapay zeka etrafındaki ilgiyle ilgili olduğu söylenebilir. Analistler, firma tarafından bu yıl chatbot yaratıcısı OpenAI’ye yapılan 13 milyar dolarlık yatırımı küresel yapay zeka yarışında bir dönüm noktası olarak övdü ve CEO Satya Nadella teknolojinin “arama dahil olmak üzere tüm yazılım kategorilerini değiştireceğini” belirtti.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri ve geçen yılın lideri olan Apple, şimdi dünyanın üçüncü büyük teknoloji şirketi olarak yer alıyor. Piyasa değeri 2,6 trilyon doların üzerinde olan Apple, satış ve varlıklar konusunda rekabetçilerin bir adım gerisine düşerek genel sıralamada 10. sıraya geriledi. Tüketici harcamalarında azalma olması nedeniyle şirket son iki çeyrekte gelir düşüşü yaşadı. Bu, Apple’ın genel satış sıralamasında bir basamak aşağı düşmesine neden oldu; ancak Apple’ın listedeki düşüşünün çoğunu açıklamıyor. Bunun yerine, şirketin varlıkları yaklaşık %13 azalarak 332 milyar dolara düştü ve varlık sıralaması 107’den 127’ye geriledi; bu, şirketin riskli mali tablo kalemlerini azaltması ve potansiyel bir durgunluğa karşı hazırlık yapması gibi yaygın bir hareke.

İlk beşi tamamlayan diğer şirketler arasında Samsung Electronics 14. sırada sabit kaldı ve Meta Platforms (eski Facebook) hisseleri geçen yıl %20 arttıktan sonra bir basamak yükseldi. Konglomeratın hisseleri geçen yıla göre yaklaşık olarak aynı olsa da, Covid kapanmalarının Çin teknoloji sektörünü olumsuz etkilemesi nedeniyle Tencent 6. Sıraya geriledi. Şirketin satışları %5 azalarak 82,4 milyar dolara düştü.

Listede teknoloji sektöründeki genel zayıflık ise daha belirgin bir şekilde görülmekte: Toplam karlar %16 düşerek 553,9 milyar dolara çöktü ve dikkat çeken halka arzlarla gündem yaratan şirketler bulunmamakta. Uzun yıllardır önemli birer güç olan IBM ve Intel, genel küresel sıralamada sırasıyla 77 ve 371 basamak düşerek ilk 10’a giremediler. PC satışlarının düşmesi Intel’in tarihindeki en kötü çeyrek zararını tetiklerken, IBM son iki yılda gelir düşüşünden kıl payı kurtuldu. Onların yerini Sony ve Cisco aldı, çünkü geçmişteki zorluklarının üstesinden gelmişlerdi.

Forbes’un Global 2000 listesinde yer alan teknoloji şirketlerinin toplamda 25 farklı ülkeden geldiği ve 8,2 milyonu aşkın kişiyi istihdam ettiği görülmekte. Listede yer alan şirketler toplamda 15,8 trilyon dolarlık bir piyasa değerini temsil ediyor; bu, bir önceki yıldaki 15,6 trilyon dolardan ve küresel hisse senedi piyasasının yaklaşık %15’ine denk gelmekte. Varlıkları da %10 civarında artarak 6,4 trilyon dolara yükseldi; bu, bir önceki yıldaki 5,9 trilyon dolar varlıklarına göre kayda değer bir büyüme.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir