Dünyanın en değerli markası Google mı oldu?

0

2012’den beri dünyanın en değerli şirketi olan Apple tahtını Google’a bıraktı. Brand Finance Global 500 araştırmasına göre 2016 sonu itibariyle Google artık dünyanın en değerli markası konumuna yükseldi.

Brand Finance’ın raporuna göre Apple son bir yılda marka değerinin %27’sini kaybetti. Bu düşüş de onu yakından takip eden Google’ın işine yaradı.

Çinliler yükseldi, Apple düştü

Apple’ın yaşadığı değer kaybında, Çinli telefon üreticilerinin geliştirdikleri etkileyici modellerin de payı bulunuyor. Çinli üreticiler telefon pazarından pay aldıkça, Apple değer kaybetti.

Apple’ın tek rakibi Google da değil. Bir yılda marka değerini %53 arttırıp üçüncü sıraya yükselen Amazon, şimdi Apple’ın ikincilik tahtına yürüyor. Yani Apple, ikinciliği de kaybedebilir.

Çinli markalar, WeChat, Alibaba, JD.com ve Huawei de bu sene önemli yükselişler gerçekleştirip dünyanın en değerli markaları arasında üst sıralara yükselenler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>