Dünyanın en güçlü gelgit türbini için geri sayım

0

en güçlü gelgit türbini

Dünyanın en güçlü gelgit türbini Orbital O2, Dundee Limanı’ndan Orkney Adaları’na yola çıktı. Orbital O2, Birleşik Krallık’a enerji sağlayacak.

Dünyanın en güçlü gelgit türbini: Orbital O2

Yenilenebilir enerjide gelgit enerjisi genellikle göz ardı ediliyor olsa da büyük bir potansiyele sahip. Özellikle de Birleşik Krallık, gelgit enerjisinin bu potansiyelinden yararlanmaya çalışıyor.

Marine Power’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu, dünyanın en güçlüsü olarak nitelendirilen gelgit türbini Orbital O2 için artık geri sayım başladı. Bu türbin, Orkney Adaları açıklarındaki Avrupa Deniz Enerjisi Merkezi’ne bağlandıktan sonra 2 MW güç sağlayacak. Türbinin yıl içinde yaklaşık 2 bin Birleşik Krallık hanesine enerji sağlayabileceği belirtiliyor.

Projenin inşaatı 2019’da başladı. O2, Orbital’in önceki nesil SR2000 gelgit türbinini temel alıyor. Yaklaşık 72 metre büyüklüğünde olan türbin, okyanusta dalga enerjisini elektrik enerjisine dönüştürecek.

Birleşik Krallık, gelgit projelerine pek de yabancı değil. 2015 yılında bir şirket, ülkenin kıyılarının açıklarında dünyanın ilk gelgit lagünlü enerji santralini kurmak istiyordu. Ancak o dönem hükümet tarafından proje reddedilmişti. Son yıllarda ise hükümet bu tip projeler ılımlı yaklaşıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>