Dünyanın en hızlı elektrikli araç şarj cihazı!

0

En hızlı elektrikli araç şarj cihazı

Dünyanın en hızlı elektrikli araç şarj cihazı, ABB tarafından üretildi. Terra High Power DC, dünyanın en hızlı şarj cihazı olarak kayda geçti.

En hızlı elektrikli araç şarj cihazı: Terra High Power DC

ABB tarafından üretilen Terra High Power DC, sadece 8 dakikalık şarj ile 200 km’ye kadar menzil sağlayabilecek kapasiteye sahip. Terra High Power DC, Tesla’nın Supercharger’ından neredeyse üç kat daha hızlı şarj olabiliyor. Bu sayede elektirkli araç kullanıcılarına, daha kısa sürede daha uzun menzil imkanı sağlıyor. Böylelikle elektrikli araçlar ile yapılan şehirlerarası yolculuk daha kolay bir hal alacka.

Terry Hershner son röportajında bataryaların daha hızlı şarj olmasını şöyle açıklıyor: “Lityum pili doldurmak, boş bir süt kabını basınçlı yıkama makinesiyle doldurmak gibidir. Tamamen boşsa, o tetiği sıkıp sadece oraya püskürtebilirsiniz. Ancak baskıyı geri almaya başlayacaksınız ve bu, aküye fiili fiziksel hasar verebileceğiniz sınırdır”

Hershner, aküleri hızlı şarj etmenin önündeki engeli bu şekilde açıklıyor. Dolayısıyla akü geliştiricilerinin enerji yoğunluğu, ısıl kararlılık, şarj çevrimi gibi kriterlere çok dikkat etmesi gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>