Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı belli oldu

0

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı listesinde yine bir değişiklik yaşandı. Listede ilk sırada bu kez Japonya’da geliştirilen bir bilgisayar yer aldı.

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı: Fugaku

Süper bilgisayarlar bilimsel araştırmalardan teknolojik çalışmalara kadar birçok alanda yürütülen faaliyetlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Bu nedenle süper bilgisayarlar konusunda kıyasıya bir rekabet de bulunuyor.

Yılda iki kez yayınlanna Top500 listesinde ise dünyanın en hızlı süper bilgisayarları listelenerek, bu alandaki rekabet ortaya koyuluyor. Yayınlanan yeni listede, zirvede önemli bir değişiklik yaşandı.

Almanya ve ABD’den uzmanların değerlendirmeleri sonucunda oluşturulan listenin zirvesinde, Fugaku isimli bir süper bilgisayar yer aldı. Japonya’da devlet destekli Riken Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Fugaku için çalışmalar yaklaşık 6 yıl sürdü. Bilimsel araştırmalar ve simülasyonlar için geliştirilen Fugaku, koronavirüsle mücadele çalışmalarında da analizlerin ve simülasyonların yapılması için kullanılıyor.

Saniyede 415 terafloptan daha fazla işlem yapabilen bu süper bilgisayar, veri işleme kapasitesiyle çalışmaların daha hızlı yürütülmesini sağlıyor. Fugaku’nun Nisan 2021 itibariyle tam anlamıyla faaliyette olması hedefleniyor.

Yayınlanan TOP500 listesinde Fugaku’yu ABD ve Çin’de geliştirilen diğer süpr bilgisayarlar takip etti. Bu bilgisayarlar, listede ilk beş sırayı oluşturdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>