Dünyanın en küçük cerrahi robotu

0

dünyanın en küçük cerrahi robotu

Birleşik Krallık’taki Versius isimli robot, dünyanın en küçük cerrahi robotu olma özelliğinde. Versius, kısa bir süre sonra Birleşik Krallıkta’ki cerrahların en önemli yardımcısı olacak.

Versius: Dünyanın en küçük cerrahi robotu

Robotik sektöründe yaşanan gelişmeler ile cerrahi işlemler otomatikleşmeye başladı. Cerrahi işlemlerde el işçiliği robotlara bırakılarak, doktorlar joyistik kullanan görevli konumuna geliyor. Bu şekilde yapılan hatalarda hata oranı azalıyor ve iyileşme süresi kısalıyor. CMR Surgical tarafından geliştirilen Versius, cerrahlar için hızlı öğrenmeyi mümkün hale getiriyor.

Örneğin anahtar deliği insizyonu için bir cerrah 60-80 saat uygulamaya ihtiyaç duyarken, cerrahi robot ile bu süre 30 dakikaya kadar iniyor.

Bu robot ile açık ameliyat sayısını azaltmak ve cerrahların işlerini daha kolay yapabilmesi hedefleniyor. Anahtar deliği ameliyatları açık ameliyatlara kıyasla önemli avantajlara sahip. Örneğin; ameliyat sonrası fıtık ihtimalini yüzde 50 azaltabiliyor. Ayrıca ameliyat sonrası kullanılan ağrı kesicileri azaltıyor, hastanın mikrop kapma ihtimalini de azaltıyor.

Önemli avantajlar sunan bu cerrahi robotun ameliyatlarda kullanılabilmesi için ise aşılması gerek önemli prosedürler var. Ancak bu prosedürlerin aşılması sonrasında robotun kullanıma hazır olduğu belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>