Dünyanın en küçük evi inşa edildi!

0

Dünyanın en küçük evi

Femto-ST Enstitüsü tarafından dünyanın en küçük evi inşa edildi. Dünyanın en küçük evi ile nano robotik firmasının tanıtımı yapıldı.

Dünyanın en küçük evi mikroskopla görülüyor

Enstitü tarafından geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen µRobotex üretim merkezinin tanıtımı için oldukça ilginç bir çalışma gerçekleştirildi. Journal of Vacuum Science and Techbology A dergisinde yayınlanan çalışmada, yaklaşık 20 mikrometre uzunluğunda, insan gözüyle görülemeyen bir ev inşa edildi.

Bu inşa çalışması için; çift taramalı elektron mikroskobu / odaklanmış iyon demeti, bir gaz enjeksiyon sistemi ve küçük manevra kabiliyetleri olan bir robot kullanıldı. Ayrıca evin yapı malzemesi için ise silika tabaka kullanıldı. İyon demeti ile bu tabakalar çok ufak bir şekilde kesildi ve gaz enjeksiyonu ile de ev bir zemine sabitlendi.

Mühendislik harikası olarak nitelendirebileceğimiz bu çalışma, üretim merkezinin tanıtımı içi yapıldı. Evin geliştiricileri, ilk defa 2 nanometreden daha küçük boyutlarda montaj işleminin yapıldığını belirtiyor. Ancak mikroskop yardımı ile görülebiln bu ev, nanoteknoloji alanındaki çalışmaların hangi noktaya geldiğini gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>