Techinside Google News
Techinside Google News

Dünyanın en ucuz otonom teslimat aracı tanıtıldı

Haomo tarafından dünyanın en ucuz otonom teslimat aracı tanıtıldı. Fiyatın 13.000 doların altında olması, ulaşılabilirliği kolaylaştıracak.
- Advertisement -

Haomo tarafından dünyanın en ucuz otonom teslimat aracı tanıtıldı. Fiyatın 13.000 doların altında olması, ulaşılabilirliği kolaylaştıracak.

Haomo.ai, dünyanın en ucuz otonom teslimat aracını tanıttı. Dev otomobil üreticisi Great Wall Motor tarafından desteklenen Pekin merkezli teknoloji firması, Seviye 4 yeteneğine sahip modüler bir lojistik çözümü olan Little Magic Camel’in en son 3.0 neslini ortaya çıkardı.

Küresel satış 420 milyar doları geçebilir

Otonom araç, Çin’de 12.750 doların altında satılacak ve Haomo, piyasaya sürülmesinin otomatik teslimatlarda beklenen patlamadan yararlanmasına yardımcı olacağını umuyor. Bazı tahminler, küresel pazarın 2030 yılına kadar 424.3 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Şirket, 2025 yılına kadar Çin’de “büyük ölçekli” konuşlandırmanın muhtemel olduğuna inanıyor. Haomo, halihazırda yürürlükte olan tedarik zincirinden yararlanmanın yanı sıra binek otomobillerde otonom yetenek geliştirmede kullandığı teknolojinin yeniden uygulanması sayesinde aracı nispeten düşük bir fiyat noktasında sunabilir.

Little Magic Camel 3.0, otomatik işlevselliğini üç katı hal lidar ve yedi yüksek çözünürlüklü kamera içeren bir sensör paketi aracılığıyla sunuyor. Ayrıca, Qualcomm Snapdragon Ride çift çip tarafından desteklenen Saniyede 360 ​​Tera İşlem (TOPS) etki alanı denetleyicisi ile donatılmış durumda.

Buna ek olarak, Nisan ayında tanıtılan, büyük ölçekli bir yapay zeka modeli olan Haomo’nun DriveGPT Xuehu Hairuo tarafından desteklenecek. Bununla 140 km’lik bir menzilin mümkün olduğu söyleniyor ve Çin’deki çoğu şehirde şehir içi yollarda düşük hızlarda seyahat edebiliyor. Otonom araç ayrıca fiyatına göre iyi bir pratiklik sağlıyor. Gövde yalnızca 1m genişliğinde ve 2,3m uzunluğunda. Yük taşıma kapasitesi ise 21.5 metreküp olarak duyuruldu.

Özellikle önceki sürümlerin teşvik edici satışları göz önüne alındığında, Little Magic Camel 3.0 için umutlar yüksek. Bugüne kadar Çin genelindeki siparişler 170.000’i aştı ve araçlar, süpermarket teslimatları, havaalanı devriyeleri, üniversite kampüsleri ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi farklı senaryoda kullanılıyor. Haomo başkanı Zhang Kai: “Otomatik teslimatın geniş bir pazar alanı, karmaşık senaryoları ve çeşitli ihtiyaçları var. Gidecek uzun bir yol olduğunu biliyoruz ve zengin, çeşitlilik içeren bir ekosistemi keşfetmek için endüstri ortaklarıyla çalışmaya hazırız” DEDİ.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir