Dünyanın ilk 5G bağlantı noktaları hizmete girdi

0

Ericsson 5G

5G’nin dünya gündemine girmesi, 2020’den önce gerçekleşecek gibi görünüyor. ABD başkanının ülkenin teknolojik üstünlüğünü korumak için telekomünikasyon şirketlerine 5G servislerini çok daha erken hizmete alma “emrini” vermesinin ardından dünyanın başka yerlerinden de 5G haberleri gelmeye başladı.

İlk aktif 5G bağlantısı

Dünyanın ilk WiFi 5G bağlantı noktaları Avustralya’da halkın kullanımına açıldı.  Avustralyalı GSM operatörü Telstra’nın kalabalık noktalarda hizmete açtığı WiFi noktaları 5G teknolojisini kullanıyor ancak henüz 4G hızında servis verebiliyor. 5G teknolojili telefonların bağlanabildiği ağlar böylece ilk defa halkın kullanımına açılmış oluyor. Bu sayede artık 5G teknolojisine sahip telefonları satın alanlar da bu teknolojiyi pratik olarak kullanabilecekler.

Ancak, ağların yaygınlaşması ve hızın 5G seviyesine çıkması henüz zaman var. Telstra’nın açıklamasına göre bu hotspotlar 3Gbps hız potansiyeline sahip ancak lisans kuralları gereği tüm Wi-Fi noktalarındaki hız şimdilik 100 Mbps ile sınırlandırılmış durumda. 5G lisanslarının ve gerekli yönetmeliklerin tamamlanmasıyle şirket bağlantı noktalarındaki hız sınırlarını kaldıracak. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>