Techinside Google News
Techinside Google News

Dünyanın ilk 5G geniş ölçekli saha denemesi

Huawei ve DOCOMO, 2020'ye yaklaşırken, Japonya’nın Yokohama şehrinde 5G teknolojisinin geleceğini şekillendirecek bir çalışmaya imza attı.
- Advertisement -

Huawei ve DOCOMO, 4.5GHz bandında dünyanın ilk 5G geniş ölçekli saha denemesini gerçekleştirdi.

Japonya’nın Yokohama kentinde Minato Mirai 21 bölgesinde yapılan deneme sonucunda; 11.29 Gbps toplam kullanıcı hızı ve tek yönlü 0.5 milisaniyeden daha kısa bir gecikme süresi elde edildi. Deneme, 200 MHz bant genişliği olan ve 4.5 GHz bandında çalışabilen bir baz istasyonu ile hem sabit hem de hareketli 64 TRX ve 23 kullanıcı cihazı ile gerçekleştirildi. En yüksek spektrum verimliliği 79.82 bps/ Hz/ cell olarak ölçüldü. Yeni nümeroloji ve çerçeve yapıları kullanılarak tek yönlü 0.5 milisaniyeden daha az bir gecikme süresi elde edildi. Bu süre ise LTE’nin gecikme süresinin yaklaşık onda birine tekabül ediyor.

2020’ye yaklaşırken 5G hazırlıkları tamamlanıyor

NTT DOCOMO 5G Laboratory Başkan Yardımcısı ve Müdürü Takehiro Nakamura, ortak saha denemesinin başarısı üzerine şu açıklamaları yaptı: “4.5 GHz bandında 5. nesil geniş ölçekli alan çalışmasının başarısı, 5G teknolojisinin 2020 yılında ticarileştirilmesi yolunda bizi bir adım daha ileri götürdü. DOCOMO ve Huawei, 2014 yılı Aralık ayından bu yana, 5G alanındaki işbirliklerini, ArGe çalışmalarından 5. neslin uluslararası spektrum uyumlandırılması yaklaşımlarına kadar genişletmektedir. Huawei ile birlikte, 5. nesli gerek teknik gerekse ekosistem açısından geliştirmeyi sürdüreceğiz.”

Huawei kablosuz şebekelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Wen Tong ise, “Huawei’in 5G NR (New Radio) temel teknolojik gelişimi, piyasanın gelişimi ve ürün çözüm gelişimi için büyük bir enerji ve kaynak sarf etmekteyiz. İki şirket tarafından oluşturulan uzman ekiple Huawei ve DOCOMO işbirliği hızla rayına oturdu ve kaydedilen ilerleme de oldukça teşvik edici. Bu sonuç da 5G’nin geleceğinin şekillendirilmesinde hayli önemli bir role sahiptir” diye konuştu.

2014 yılı Aralık ayında 5. nesil ortak alan denemelerinde ortaklık mutabakatının imzalanmasının ardından, Huawei ve DOCOMO; 2015 yılı Ekim ayında Çin’in Chengdu bölgesinde Massive MİMO’nun ilk geniş ölçekli açık alan denemesini başarıyla gerçekleştirmişlerdi. Geniş ölçekli alan çalışmalarını Japonya’ya taşıyan iki şirket, 5. neslin  anahtar teknolojileri içinde yer alan; Massive MIMO, aşırı güvenlilik ve düşük gecikme süresi, OFDM (dikgen frekans bölmeli çoğullama) kullanan karma nümeroloji, SCMA (seyrek kodlu çoklu erişim), kutupsal kod ve OFDM’nin birleşik performansını da içeren teknolojileri sistematik olarak denemeyi sürdürüyorlar.

Ekosistem genelinde küresel standardizasyona doğru güçlü bir yönelmenin olması, 5G NR ile ilgili olarak 3GPP standardında belirgin bir ilerleme gösterdi. 5. nesil endüstrisi, 5. neslin çözümlerinin gerçek gelişiminin sağlanması yönünde daha birleştirici ve yoğunlaştırıcı yönlere odaklanmaktadır. Huawei ve DOCOMO, 5G şebekesinin hayata geçirilmesinde en önemli noktalardan olan mobilite ve geniş kapsama alanını içeren alanlarda ortak 5G NR deneme faaliyetlerini genişleterek sürdürecektir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir