Dünyanın ilk 5G telefonu ortaya çıktı

0

Barcelona’daki MWC 2017 etkinliği, 5G konusunda beklenmedik gelişmelerle gündeme oturdu.

Hem donanım üreticilerinin hem de servis sağlayıcılarının önümüzdeki dönemde 5G için çok sert bir rekabete gireceğini anlamamıza vesile olan fuarda, Çinli telefon üreticisi ZTE de büyük bir sürpriz yaparak dünyanın ilk 5G’ye hazır telefonunu tanıttı.

Gigabit Phone adını taşıyan telefon, saniyede 1 Gigabit veri trasnferine imkan sağlayacak şekilde tasarlanmış. Bu da, telefonun bugün kullanılan 4G servislerinden 10 kat daha hızlı veri iletimi anlamına geliyor.

5G servislerinin 2019 veya 2020 yılında resmen kullanıma girmesi bekleniyor ancak 2018 yılında Güney Koreli GSM operatörü KT Corp 2018 Kış Olimpiyatları sırasında test amacıyla 5G servisi sağlayacak. Bu teste katılmak isteyenlerin de 5G uyumlu telefonlarının olması gerekiyor. ZTE’nin yeni Gigabit Phone’u gibi, başka üreticilerin de, 5G donanımına erkenden sahip olmak ve erken testlere katılmak isteyen kullanıcılar için ilk 5G uyumlu telefonları önümüzdeki iki sene içinde piyasaya sürmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>