Dünyanın ilk elektrikli yolu açıldı

0

Dünyanın ilk elektrikli yolu

Dünyanın ilk elektrikli yolu İsveç’te Stockholm yakınlarında açıldı. Dünyanın ilk elektrikli yolu ile elektrikli araç kullanımının yaygın hale getirilmesi planlanıyor.

Dünyanın ilk elektrikli yolu: eRoadArlanda

Stockholm Arlanda Havaalanı ile başkent yakınlarındaki bir lojistik alanını birbirine bağlayan yol, yaklaşık 2 km uzunluğunda. Yol üzerinde kurulu olan ray benzeri yapı, otomobillerin aküsüne güç sağlıyor. Görünüşte tehlikeliymiş gibi bir izlenim veren bu sistemde, yüzeyde elektrik yükü bulunmuyor, dolayısıyla çarpılma riski de yok diyebiliriz. eRoadArlanda olarak adlandırılan bu proje, İsveç’in uzun vadeli projelerinin bir parçası olarak tanıtılıyor.

Sistemin en önemli özelliği araç hareket halindeyken şarj edebilmesi ve her aracın tükettiği güç miktarını hesaplayabilmesi. Bu sayede her kullanıcı için ayrı ayrı elektrik faturası çıkarılabiliyor.

İsveç, temiz enerji yatırımları ile kendisi için 2030 yılını hedef gösteriyor. Ülke genelinde fosil yakıtların tamamen terk edilmesi ve yenilenebilir enerjiye geçilmesi hedefleniyor.

Yarım milyon kilometrelik kara yolu bulunan İsveç’te, elektrikli yol projesinin büyütülmesi hedefleniyor. 20 bin km’lik oto yolun

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>