Dünyanın ilk insanız madeni kuruluyor

0

dünyanın ilk insansız madeni

Avustralyalı firma Resolute Mining, dünyanın ilk insansız madeni için Afrika’da çalışmalara başladı. Madendeki tüm çalışmalar robotlar ve otomasyon sistemleri tarafından yürütülecek.

İlk insansız madeni Resolute kuruyor

223 milyon dolar değerindeki Syama altın madeni son teknoloji ile donatılıyor. Mali’de bulunan bu maden, yıl sonundan önce madende kullanılmak üzere sürücüsüz kamyonlara, yükleyicilere ve otonom matkaplara sahip olacak. Syama’da çalışan yaklaşık 22 adet otomatik ekipman olacak.

Perth merkezli Resolute Mining, yaklaşık 1500 kişilik işgücünün makineler tarafından sağlanacağını, böylelikle madendeki çalışmaların daha güvenli yürütüleceğini söyledi. Ayrıca maden işletmesinin bu şekilde yüksek yabancı işçi ücretlerinden kurtulacağına da vurgu yaptı.

Resolute Mining müdürü Welborn, Syama’daki otomatik ekipmanların devreye girmesinin 10 ila 15 milyon dolarlık bir ek maliyete mal olacağını söyledi. Ancak bunun üretkenliği artıracağını, madencilik maliyetlerini yüzde 30’a kadar azaltacağını ve güvenliği artırdığını belirtti. Welborn, yerli işgücünün geliştirilmesi, eğitilmesi, güçlendirilmesi üzerine odaklandıklarını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>