Dünyanın ilk “negatif emisyonlu” santrali!

0

İsviçre şirketi Climeworks, dünyanın ilk “negatif emisyonlu” santralini oluşturmak için İzlanda’daki bir jeotermal enerji santraliyle bir araya geliyor.

Birkaç yıldır uluslararası bir bilim adamı ekibi, yakalanan karbondioksiti katı minerallere dönüştürmek için yeni bir yol üzerinde çalışmaktaydı. CarbFix olarak adlandırılan proje, karbondioksiti suya bağlamayı ve daha sonra 700 metrelik yer altı suyuna pompalamayı içeriyor. Bu karbondioksit çözeltisinin, derin bazalt kaya ile teması halinde hızlıca bir karbonat minerali oluşturduğu bulundu.

Bu keşiften önce bu mineralizasyon sürecinin yüzlerce hatta binlerce yıllık bir süre alabileceği düşünülüyordu. Ancak CarbFix projesiyle bunun 2 yıldan kısa sürede gerçekleştiği keşfedildi. Ayrıca mineralize edilme oranının yüzde 95-98 seviyelerinde olmasının da negatif emisyon için önemli bir avantaj olduğu belirtiliyor.

Zürih’teki ilk ticari tesis, bir filtre ile karbondioksiti toplayarak karbondioksite ihtiyaç duyan işletmelere satıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>