Dünyanın ilk otonom ve emisyonsuz konteyner gemisi tanıtıldı

0

emisyonsuz konteyner gemi

Yara tarafından geliştirilen dünyanın ilk otonom ve emisyonsuz konteyner gemisi tanıtıldı. Gemi, deniz taşımacılığını karbonsuzlaştıracak.

Dünyanın ilk otonom ve emisyonsuz konteyner gemisi

Norveçli gübre üreticisi Yara, uzun zamandır beklenen, emisyonsuz nakliye için dünyanın ilk elektrikli ve otonom konteyner gemisi Yara Birkeland’ı piyasaya sürdü. Gemi, Oslo fiyordundaki ilk seferine çıktı.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Støre, Balıkçılık ve Okyanus Politikası Bakanı Bjørnar Skjæran ile birlikte Oslo’ya varan gemiyi gezmek için hazır bulundu.

Yara CEO’su Svein Tore Holsether: “Dünyanın ilk tamamen elektrikli ve kendinden tahrikli konteyner gemisini sergilemekten gurur duyuyoruz” dedi. Holster bunun 1.000 ton CO2’yi azaltacağını ve yılda 40.000 seferin yerini dizel motorlu kamyonlarla değiştireceğini söyledi.

Yara, 2017’den beri denizcilik teknolojisi şirketi Kongsberg ile birlikte çalışıyor. Gemi, Yara’nın Porsgrunn tesisinden Norveç’in Brevik ve Larvik limanlarına gübre ürünleri taşırken emisyonları azaltacak ve karayolu taşımacılığını yılda 40.000 kamyon yüküne kadar azaltacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>