Dünyanın ilk Robocop’u hizmete başladı

0

Robocop öyküsü gerçeğe dönüyor. Güvenlik amacıyla üretilen robotlar daha önce ABD’de, özel şirketlerin kampüslerinde devriye geziyordu ancak dünyada ilk kez gerçek bir polis kurumu, robot polisleri görev başına verdi.

Dubai halkı bundan sonra, halka açık alanlarda devriye gezecek ve halka hizmet verecek robot polislerle karşılaşacak. 1.80 m boyunda ve 100 kilo ağırlığındaki robot polisler göğsünde dokunmatik bir ekran taşıyan ve polis şeklinde dizayn edilmiş robotlardan oluşuyor.

Polis memuruyla video görüşme

Üzerlerindeki sensörler yardımıyla merkeze görüntü ve ses ulaştırabilen robot polisler, çevresindeki gürültüye, bağrışa, çağrışa da tepki verebiliyor. Robotların üzerindeki dokunmatik ekranlar da suç bildirmek, soru sormak, bilgi almak, trafik cezalarını ödemek isteyen halka yardımcı olma amacını taşıyor. Ayrıca bu ekran üzerinden polis merkezindeki bir görevliyle video görüşmesi yapmak mümkün oluyor.

Dubai polis şefi Khalid Nasser Al Razzouqi, robot polislerin şimdilik turistlerin yoğun olarak bulunduğu fuarlarda ve AVM’lerde görev yaptığını ama yakın zamanda daha geniş alana yayılacaklarını söylüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>