Dünyanın ilk yüzen nükleer santrali yola çıktı

0

Dünyanın ilk yüzen nükleer santrali

Rusya, dünyanın ilk yüzen nükleer santrali Akademik Lomonosov, yolculuğa çıktı. Dünyanın ilk yüzen nükleer santrali, 2019 yılında Arktik’teki Çukotka açıklarında göreve başlayacak.

Nükleer Titanic: Dünyanın ilk yüzen nükleer santrali

Nükleer Titanic ve Yüzen Çernobil isimleriyle anılan gemi, St. Petersburg’dan Murmansk kentine doğru yola çıktı. Nükleer enerji çalışmalarında dünyadaki lider ülkelerden biri olan Rusya, böylelikle nükleer projelerine devam edeceğinin sinyalini verdi. Yüzen nükleer santral ile üretilen enerji, 100 bin nüfuslu bir kentin bütün elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede.

Bu gemi iki farklı konuda tartışmalara neden oldu.

Greenpeace nükleer uzmanı Jan Haverkamp, ”Halihazırda hassas olan ve iklim değişikliği nedeniyle yoğun baskı altındaki çevre için Arktik Okyanusu’nda gezen nükleer reaktörler kesinlikle tehdit oluşturacak’ diyerek bu konudaki endişelerini dile getirdi.

Aracın geliştiricisi olan Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu (Rosatom) ise inşa sırasında tüm tehlikelerin göz önünde bulundurulduğunu söyledi. Ayrıca tsunami ve diğer felaketlere karşı yenilmez özellikte olduğunu da vurguladı. Bu yorum nedeniyle yüzen nükleer santral için, Nükleer Titanic de deniliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>