Kendi dillerini bu uygulamayla öğreniyorlar

0

Duolingo dünyanın dört bir yanında 120 milyon kişinin ortak dil kursu olarak hizmet veriyor. Bu nedenle sağlayacağı her veri, bir online servisin başarı istatistikleri olmaktan ötede, sosyolojik anlamlar da taşıyor. Örneğin İsveç’te kullanıcıların neredeyse üçte birinin kendi anadillerini bu uygulama üzerinden çalıştığını biliyor muydunuz?

Anlık tercüme ihtiyaçlarını karşılamak için Google Çeviri kullansanız da, globalleşen dünyada yeni diller öğrenmemek için hiçbir bahaneniz yok. Dünya genelinde en yaygın olan İngilizce’nin varlığı online servis istatistiklerinde de hemen kendini gösteriyor. 116 ülkede baskın dil olarak kullanılan İngilizce,94 ülkede ise kullanıcıların yarısından fazlasının öğrenmek için çalıştığı lisan olarak öne çıkıyor. Tüm kullanıcıların yüzde 53’ü yine bu dili öğreniyor.

İsveç örneğine dönecek olursak, bu soğuk İskandinav ülkesindeki insanların Duolingo’yu kendi ana dillerini çalışmak için kullanma amaçları elbette dilin zorluğu değil; asıl sebep ülkedeki göçmenler. Geçtiğimiz yılın verilerine göre ülke vatandaşlarının altıda biri İsveç’te doğmamış kimseler. Son yıllarda yoğun göç alan İsveç’te, göçmenler yeni dünyalarına Fransız (ya da herhangi bir başka ülke insanı) kalmamak adına çareyi Duolingo’da buluyor.

Benzer istatistikleri diğer memleketlerde gözlemlemek de mümkün. Örneğin ABD’de ülkenin yüzde 13’üne denk gelen göçmen nüfusu, Duolingo’daki öğrenim istatistiklerine de etki ediyor. Ülkedeki Duolingo kullanıcılarının beşte biri için İngilizce’yi öğrenme kaynağı bu dijital dil kursu oluyor.

duolingo istatistik

Türkiye’de durum ne?

Dünyanın geri kalanından eksik kalmadığımız istatistiklerde Türkiye için de öğrenilen en popüler dil İngilizce olarak görülüyor. Dahası, Türkçe dili gezegenin bir ülkesinde en çok öğrenilen dil olarak öne çıkıyor. Ancak buradan görüntüleyebileceğiniz dünya haritasında ben o siyah noktayı bulamadım. Sizler bulur ve yorum olarak iletirseniz, haberi o yönde güncelleyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>