Düşük kodlu yazılım işverenleri daha çekici kılıyor

0

Düşük kodlu yazılım

Düşük kodlu ve kodsuz yazılım geliştirme araçları, yalnızca insanları daha üretken hale getirmenin bir yolu değildir. İşletmelere taze yeni düşünceler getirebilir ve teknoloji alanında kadınlar ve yeterince temsil edilmeyen azınlıklar için daha fazla fırsat yaratabilirler.

Data Relish’in kurucusu ve CEO’su Jenn Stirrup, yakın tarihli bir gönderide: “Kodlamanın ortaya çıkışında çok sıra dışı bir zamanda yaşıyoruz. Geleneksel olarak, kodlama zorlu bir iştir ve bu, üniversiteye gidip dört yıl boyunca kod öğrenebilecek parası olan insanlarla sınırlıdır” diyor.

Stirrup, çevrimiçi kurslar ve eğitim kampları aracılığıyla yaşam boyu öğrenmeye yönelik yükselen trendle birlikte, BT departmanlarının dışındaki kullanıcılar için temel kodlama becerilerini geliştirme fırsatları olduğunu söylüyor. Microsoft’un Power Platform ürün pazarlama kıdemli direktörü Richard Riley, “Düşük kodlu veya kodsuz platformları benimsemek, BT endüstrisinin cinsiyet eşitsizliğiyle mücadeleye de yardımcı olabilir” diyor.

Düşük kod geliştirmeyi kolaylaştıran şirketler, yetenekleri çekmeyi daha kolay bulabilir. Riley, kullanıcıların ve düşük kodlu veya kodsuz platformların potansiyel kullanıcılarının yüzde 80’inden fazlasının, teknik becerilerini geliştirmeye yatırım yapan bir şirkette çalışmaya daha istekli olacaklarını bildirdi. Anket, Power Platform’unu tanıtmak için düşük kod konseptini geliştiren Microsoft tarafından imzalanırken, aynı zamanda düşük kodlu ve kodsuz ortamların etkisi hakkında da ikna edici bir durum ortaya koyuyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>