Düşük maliyetli batarya geliştirildi

0

düşük maliyetli batarya

Çin’de CATL isimli bir girişim, düşük maliyetli batarya geliştirmeyi başardı. Bu bataryada nikel ve kobalt gibi pahalı metallerin bulunmaması, batarya maliyetini düşürüyor.

Düşük maliyetli batarya ile daha ucuz elektrikli araçlar

Günümüzde elektrikli araç sektöründe hızlı bir büyüme yaşanırken, bu araçların fiyatlarında henüz beklenilen şekilde bir düşüş yaşanmadı. Bunun ana nedeni ise batarya maliyetlerinin halen çok yüksek olması.

Bir elektrikli aracın maliyetinin yüzde 70-80’lik kısmını oluşturan bataryaların ucuzlamasına yönelik birçok girişim bulunuyor. Ancak CATL isimli bir şirket, bu konuda önemli somut adımlar atmaya başladı.

CATL yöneticilerinden Xiangfeng tarafından yapılan açıklamaya göre, günümüz bataryalarının aksine pahalı metaller içermeyen yeni bir batarya üretildi. Bu bataryada nikel ve kobalt gibi metallerin bulunmamasının batarya maliyetlerinin önemli ölçüde düşürdüğü vurgulanıyor. Xiangfeng, henüz bu bataryanın maliyetinin ne kadar olduğuyla ve performansıyla ilgili net bir açıklama yapmadı.

Her ne kadar bu batarya metallere bağlılığı azaltacak olsa da bu bataryanın kullanıma geçmesi için uzun süreli testlerin yapılması gerekiyor. Şu anda Toyota, Honda ve Daimler gibi dev otomotiv üreticileriyle ortak çalışan CATL, bu yeni bataryasını önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlarda deneyebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>