Düşünce ile iletişimde çok önemli gelişme

0

Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, “düşünce gücü” ile bilgisayar kontrolü konusunda önemli bir gelişmeye imza attılar.

Bilgisayar-beyin arayüzü verdikleri yeni bir teknikle, deneklerin üşünce gücü ile bir bilgisayar oyununu kontrol edebilmelerini sağlayan araştırmacılar böyle düşünerek dijital cihazlara müdahale edebilmenin de önünü açmış oldular.

Beyine veri göndermek mümkün

Benzer çalışmalar daha önce de yapılıyordu ancak düşünerek cihazlara veya bilgisayar yazılımına müdahale edebilmek bu kadar kolay sağlanamıyordu. Ayrıca önceki deneyler sadece dijital cihazları kontrol edebilmek üzerine kuruluydu. Yeni deney ise, beyin ile bilgisayar arasında, “düşünce gücü” ile bağlantı kurulmasıydı.

Deneyde, deneklerin oyunu hiçbir şekilde görmüyor ve duymuyor olarak oyunu oynadılar. Oyun hakkındaki tüm bilgiler deneklere, kafanın arkasına yerleştirilmiş özel bir manyetik cihazla, beynin okuyabileceği dalgalar şeklinde aktarıldı.

beyin-deneyiBu çalışma yeni sanal gerçeklik uygulamalarının önünü açabilecek çok önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Aynı şekilde, projenin geliştirilmesiyle, uygun ekipmanlar kullanan kişilerin, tamamen düşünerek iletişim kurabilmesi de mümkün olabilecek.

Araştırmayı yapan ekibin başındaki Darby Losey, gerçekleştirilen çalışma hakkında, “bir bilgisayardaki veriyi alıp doğrudan insan beynine yollayabiliyoruz. Şu anda beyne gönderebildiğimiz veri miktarı çok kısıtlı ancak daha büyük gelişmeler için ilk adımı atmış olduk,” ifadelerini de kullandı.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>