Duygusal yapay zeka tepkilerimizi tahmin edebilir mi?

0

Duygusal yapay zeka

Duygusal yapay zeka alanındaki çalışmalarla davranışların tahmin edilebilmesi ve gelecekte bu tepkilere göre kararlar alınabilir. Bilgisayarların artık ne hissettiğimizi ve gerçek duygularımızı analiz etmesi artık bilim kurgu değil.

Duygusal yapay zeka çalışmları

Seattle merkezli yapay zeka startup’ı SilverLogic Labs, yapay zeka alanında önemli bir girişim başlattı. Geliştirilen duygu tanıma teknolojisi, duyguları algılayarak nasıl tepki vereceğinizi veya davranış göstereceğinizi tahmin edebilecek şekilde analiz yapabiliyor. Şirket, bu teknolojinin duyguları ve motivasyonları “mevcut diğer teknolojilerden daha doğru tahmin edebildiğini” iddia ediyor.

Duygusal yapay zeka teknolojisi sevinç, güven, korku, keder, tiksinti ve öfkeyle ilişkili ince “mikro-ifadeler” ile davranış özelliklerine odaklanıyor. Yüz hareketlerini analiz eden bu teknoloji mülakatlar, konferanslar, röportajlar gibi birebir ilişki gerektiren çalışmalarda kullanılabilir. Yapay zeka teknolojileri özellikle reklam sektöründe önemli bir kullanım potansiyeline sahip. TV reklamcıları ve programcıları, izleyicilerin yayınlara nasıl tepki verdiğini yüz ifadeleri ile analiz ederek, çalışmalarını izleyici kitlesini memnun edecek şekilde yürütebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>