DW’nin Türkçe YouTube kanalı yayına başlıyor

0

Deutsche Welle ile işbirliği yaptığı üç yayın kuruluşunun kurduğu YouTube kanalı Pazartesi günü yayına başlıyor

Deutsche Welle (DW) ile işbirliği yaptığı partnerleri, gazetecilikle işlenmiş bilgiler sunan yeni YouTube kanalı ile Türkiye’deki takipçilerin yanı sıra ülkeleri dışında yaşayan Türklere de ulaşmayı hedefliyor. DW, İngiliz BBC, Fransız yayın kuruluşu France24 ve ABD’li Voice of America (VOA) ile birlikte video içerikleri üreterek, online yayımlayacak. Dört yayın kuruluşu, bu kanalda röportajlar, arka plan bilgiler ve söyleşilerle toplumsal ve siyasete ilişkin konuları geniş bir yelpazede ele almayı hedeflediklerini duyurdu.

Güvenilir bilgi, bağımsız kanaat oluşturma

DW Genel Müdürü Peter Limbourg hedeflerini “YouTube’daki bu kanal ile takipçilere güvenilir bilgiler sunmak ve bağımsız bir şekilde kanaat oluşturmalarını desteklemek istiyoruz” sözleriyle aktardı. Limbourg, bu kanalın “Uluslararası politika, ekonomi, bilim ve kültürle ilgilenen, Türkçe konuşan takipçilere içerik sunma hedefiyle uluslararası medya kuruluşları arasında yapılan benzersiz bir işbirliği” olduğunu söyledi.

DW Genel Müdürü Limbourg, diğer üç partner kuruluşun temsilcileri ile birlikte yarın İstanbul’da düzenleyeceği basın toplantısı ile YouTube kanalı yayınlarını başlatacak. Yeni YouTube kanalının ilk yayınında, Türkiye’deki inşaat sektöründe yaşanan krizden çocuk evliliğine kadar farklı konularda videolar yer alacak.

İçerikler istendiği zaman izlenebilecek

Yeni kanalda yayımlancak video içerikleri takipçiler tarafından istendiği zaman yeniden izlenebilecek. DW Genel Müdürü Peter Limbourg, dört yayın kuruluşunun ifade ve basın özgürlüğünü güçlendirmeyi de hedefleyen geniş kapsamlı içerikler sunacağına dikkat çekti.

Proje, DW’nin sorumluluğunda yürütülecek. Kanalın kurulmasından gazeteciler Erkan Arıkan ve Işıl Nergiz sorumlu. Bu, Erkan Arıkan’ın Deutsche Welle’de hayata geçirdiği ilk büyük proje olma özelliği taşıyor. 2018 yılının sonunda Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu’ndan (WDR) DW’ye geçen Erkan Arıkan, Türkçe Servisi Yöneticisi olarak görev yapıyor.

Görsel: Erkan Arıkan, Deutsche Welle Türkçe Servis Yöneticisi 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>