Techinside Google News
Techinside Google News

BT birimi şirketlerde nasıl konumlanmalı?

Bu güne kadar bilgi işlem birimleri genellikle şirketin geleceğine yönelik önemli planların yapıldığı büyük toplantılara dahil edilmiyordu.
- Advertisement -

Şirketlerin gerçekten bir bilgi teknolojileri (BT) birimine ihtiyacı var mı? Teknolojinin her endüstrideki dönüştürücü rolü, var olan marketleri değiştirme gücü, ürün ve servislerde yenilikçiliğe yön vericiliği ve iş yapmanın yeni yollarına imkan tanıyışı her şirket için BT birimini zorunlu kılıyor mu? Bu sorular dijital çağda biraz garip kaçabilirler ama hâlâ bu soruları dahi sormayan pek çok işletme bulunuyor.

BT birimlerine geleneksel olarak iş stratejisinin belirlenmesinin ardından destekleyici rolü veriliyordu; yani var olan stratejinin gerçekleştirilmesinde nasıl yardımcı olabileceği üzerine düşünülüyordu. Bu da bugüne kadar neden pek çok şirkete CIO’ların (bilişim daire başkanları) işin genel rotasının belirlendiği ve şirketin geleceğine yönelik önemli planların yapıldığı büyük toplantılara dahil edilmediğini açıklıyor.

BT’nin sorumlu tutulduğu pek çok başarısız projeyle karşılaşılabiliyor.

BT genellikle özel bir durum olarak görülüyor ve bu durumu BT stratejisinin uygulanmasından, BT yatırımların onaylanmasından ve BT önceliklerinin belirlenmesinden sorumlu yönetim birimlerinin varlığı körüklüyordu. Buna genel olarak üst düzey yöneticilerin BT bölümünü kol mesafesinde tutmak istemesinden ötürü birimin herhangi bir genel müdür yardımcısının sorumluluğuna verilmesi de eklenince sonucunda BT’nin sorumlu tutulduğu pek çok başarısız projeyle karşılaşılabiliyordu.

CIO’lar şirketin iş stratejisini belirlerken önemli bir oyuncu haline geliyorlar.

Ancak günümüzde şirketler dijital bir dünyada varlıklarını sürdürüyorlar. Dijital iş modelleri teknoloji sayesinde var olabiliyorlar. Artık iş modelinin belirlenip yardımcı olabilecek teknolojilerin arandığı devir yerini teknoloji yardımıyla üretilen iş modellerine bırakıyor. Bazı şirketler için bu iş planlarının temelinde teknolojinin yer alması demek bile olabilir. CIO’lar şirketin iş stratejisini belirlerken önemli bir oyuncu haline geliyorlar.

CEO’lar CIO’larını şirketin tüm önemli stratejilerinin belirlendiği toplantılara davet etmelidir.

Bu sebeple günümüzde iş dünyasının bu derece önemli bir parçası konumunda bulunan BT’ye farklı bir strateji belirlemeye gerek yok. Her üst düzey toplantıda müşteri ihtiyaçlarını karşılamada ve yeni teklifler sunmada teknolojinin nasıl kullanılacağı masaya yatırılmalı. Yönetim kurulunun her bir üyesi şirketin BT yatırımlarını, stratejilerini ve fırsatları CIO önderliğinde tartışabilecek ve konuşabilecek düzeyde bilgi sahibi olmalıdır. CEO’lar CIO’larını şirketin tüm önemli stratejilerinin belirlendiği toplantılara davet etmeli, diğer üst yöneticiler de teknolojiyi takip edip şirketin teknolojik stratejilerinin belirlenme sürecine dahil olmalılar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. Bu duruma neden olan baş etken kanımca imtiyaz sahipleri, başkanlar, şirket hamililerinin budala idari anlayışları oluyor. Şirketlerini BT/Ino/Inf süreçlerinden başarıyla geçirebilirler ancak metni aksileyecek bir idari yapılanma/yaklaşıma/modernizasyona sahip değillerdir.
    Daha çok aile şirketleri/evli holdingler/devasa girişimlerde rastladığımız bu yapının zamanla kontrastı koyulaştırdığını da daldan dala atlayan iletişimciler, istifa ceoları, karakutu müdürlerin karıncaları kıskandıracak sirkülasyonundan anlıyoruz.
    Türkiye’de BT sektörünün şirket ayağında metnin değillenebilmesi için bahsedildiği üzere modern yaklaşımlara ihtiyacı var. Oysa Türk şirketlerinin törel hukuki yapısı büyük bir yüzdeyle bunun aksini söylüyor. Bir aile şirketinde BT’den söz edilemez. Zira Ceo bir aile üyesidir ve Ciolarla oralı olmayacağı kesindir. Evli holdinglerde de budala bir balta oyunu oynanır. Dev girişimlerdeyse ‘takıma’ gol yedirtmemeye gayret gösterilir. İğrenç bir klasizm, bu üçüncüsünde bir başka yol alır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir