Global yarı iletken satışları rekor kırıyor

1

Dünyanın lider teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner’e göre yarı iletken satışları 2014 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyrekteki yüzde 6,7 tahmininin üzerine çıkarak rekor kırdı. Gartner araştırma ekibinin başındaki isim Jon Erensen, bu artışa tatil dönemi için üretilen elektronik ürünlerin katkısının büyük olduğunu belirterek; ‘‘Düşük maliyetli tabletlerden üst seviye akıllı telefonlara kadar birçok ürün için hazır olun. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için talep oldukça güçlüydü ama tatil için planlanan diğer cihazlar için kaygı duyuluyor’’ şeklinde konuştu.

Gartner, tatil sezonunda bazı ürünlerin satmayabileceğini düşünse de 2014 yılı için iyimser olarak akıllı telefonların üretimlerinin yüzde 27, küçük bilgisayarların üretimlerinin ise yüzde 18,9 büyüyeceğini tahmin ediyor. Yarı iletken piyasasında ilk çeyrekteki yüksek envanter endişe uyandırmasıyla birlikte 2015 yılında yüzde 5,8 büyümesi bekleniyor.

Yarı iletkenler içinde en çok kullanılan ürünlerden olan DRAM bellekler, yüzde 26,3 kar artışı ve 2014 yılı için 44,1 milyar dolarlık hacme ulaşması tahminleri ile yarı iletkenlerin zirvesinde bulunuyor. Büyük arz talep dalgalanmaları yüzünden ani yükseliş ve düşüş döngüsüne devam eden ürün için Gartner 2016 yılında üretim fazlalığı ile karşılaşılacağını ve kârın yüzde 25,5 oranında düşeceğini tahmin ediyor.

Yorumlar

  1. SSD teknolojisi daha maliyetli HDDleri sorgulatınca bu rüzgarda çıkıverdi. Kolumuzdaki dijital saatler hatta son dönem hesap makinelerinde dahi yeralan SSD teknolojisi yeni değil. Yani bu satışlar, Güneş’in geç gelen ışınları gibi. Dip dalgaysa donanım konstrüksiyonundaki yeni trendler oldu: Diskler artık metal değil örnekle.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>